İyi Kitap

Hem eğlendiren hem eğiten kitaplar

Pearson Yayınları, çocukla kitap arasında köprü kurmayı başaran bir yayın çizgisi izliyor. 2-4 yaş
aralığına hitap eden kuklalı kitaplar ile 3-6 yaş arasına hitap eden fenerli kitaplar çocuğun odaklanma
yeteneğini, hayal gücünü, el-göz koordinasyonunu geliştiriyor. Daha ne olsun!..

Elif ŞAHİN HAMİDİ

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuk ve gençlere okuma sevgisi/alışkanlığı kazandırmak için öncelikle anne babalara, sonra öğretmenlere, daha sonra ise yazarlara, çizerlere ve elbette yayınevlerine büyük bir iş ve sorumluluk düşüyor. Çocukla kitap arasında sağlam bir bağ kurulmasında yayınevlerinin önemi yadsınamaz. Çünkü bir kitapta kullanılacak olan kâğıt, font ve puntoyu; tercih edilecek olan başarılı bir editörü ve usta bir çizeri, yayınevi belirler. Ve tüm bu seçimler çocuğu kitaba yaklaştırmak ve kitap sevgisi aşılamak açısından önemli unsurlardır. Keza çocuğun zihinsel, duygusal, fiziksel ve dilsel gelişiminde de rol oynarlar. Pearson Yayınları’nın kitapları da çocukla kitap arasında bir köprü kurmayı başaran türden. Yayınevinin oldukça eğlenceli, hareketli,
renkli, oyunlu- oyuncaklı kitapları gerçekten ilgi çekici ve bir o kadar da eğitici, öğretici, faydalı…

Kuklalı kitaplar serisinden çıkan Minik Kuzu ile Yavru Köpek, 2-4 yaş aralığına hitap ediyor. Anne baba ile çocuğun kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olan kitaplar, interaktif bir eğlence sunuyor. Bu sevimli, eğlenceli, eğitici ve merak uyandıran kitaplarda birer el kuklası da var. Kitaba sabitlenmiş, ele geçirilen bu kuklalar sayesinde çocuklar, görsel yanı ağır basan, adeta canlı bir hikâyenin içinde buluyorlar kendilerini. Kuklalar ayrıca çocukların kitaba ve hikâyeye daha uzun süre odaklanmasını sağlıyor, hayal gücünün yanı sıra el-göz koordinasyonunun gelişimine yardımcı oluyor, duyu organlarının da aktif şekilde kullanılmasına olanak tanıyor. Ebeveynle çocuğun hoşça vakit geçirmesini sağlayan bu iki kitap, yeni hikâyeler üretebilmek için de oldukça elverişli. Kitaptaki hikâyeyle birlikte küçük kuklamız iştahla taptaze otlardan yiyor, tavşanı oyuna çağırmak için kapısını çalıyor ya da arkadaşlarıyla birlikte çukur kazıyor, sudan çıkınca silkelenerek tüylerini kurutuyor, ıslak burnuyla kitabın okurunu kokluyor. Çocuğunuz sizden bu kuklalarla, kitabın dışına taşan aktiviteler talep edebilir. Örneğin, kuzunun ve köpeğin kitabın resimleri dışına çıkıp etrafınızdaki farklı nesneleri koklamasını isteyebilir veya bu sevimli kuklalardan bir öpücük almak isteyebilir.

SİHİRLİ FENER
Yayınevinin Okyanus Hayvanları, Vahşi Hayvanlar, Kelimeler ve Sayılar, Renkler ve Şekiller olmak üzere dört kitaptan oluşan “Fenerli Kitaplar Serisi”ne eklediği Korsanlar – Kayıp Hazine ve Uzay – Kayıp Gezegen adlı iki yeni kitap, çocuklara farklı bir eğlence ve gizemli bir macera sunuyor. 3-6 yaş arası çocuklara yönelik bu kitaplardan, çocuk ruhunu kaybetmeyen anne babaların da keyif alacağı kesin.

Bu kitaplar bir hayli ilginç, çünkü kapkaranlık sayfalarla karşı karşıya kalıyorsunuz ilk etapta. Ama kitaba tutturulmuş “sihirli” fener sayesinde sayfalar aydınlanıyor ve rengârenk bir dünyanın içine dalıyorsunuz. Derken keşif başlıyor… Kitapların sol sayfaları, karanlık sağ sayfalarda sizi bekleyen macerayla ilgili bilgiler veriyor ve bir yol haritası çiziyor. Sol sayfada yer alan bilgiler doğrultusunda karanlık sayfalarda yol alıyor ve yine sol sayfada işaret edilen kişi, hayvan, bitki ya da çeşitli nesneleri, bulmaya çalışıyorsunuz. Bu keyifli aktivite sırasında çocuklar sihirli fenerle aradıkları şeyi bulmaya çalışırken, hem el-göz koordinasyonunu güçlendiriyorlar hem de dikkatlerini toplamayı öğreniyorlar. Ayrıca bir yandan renkleri, sayıları öğreniyor ve bazı yeni kavramlarla tanışmış oluyorlar.

Bahsettiğimiz dört kitapta da çocuklar için uygun malzemeler kullanılmış. Yani sağlık kontrollerinden geçirilmiş, Avrupa Birliği standartlarına uygun malzemelere yer verilmiş. Kitaplar, uygun görüldüğü yaş aralığındaki çocukların koparamayacağı ya da zarar vermeyeceği kalın bir kapağa sahip ve iç sayfalar da bir o kadar dayanıklı.

Uzay – Kayıp Gezegen
Kolektif
Çeviren: Gülbin Baltacıoğlu
Pearson Yayınları, 10 sayfa

Kırlarda Oyun Zamanı: Minik Kuzu
Emma Goldhawk
Resimleyen: Jonathan Lambert
Çeviren: Gülbin Baltacıoğlu
Pearson Yayınları, 10 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz