İyi Kitap

Dünü, bugünü, yarınıyla uzayı keşfediyoruz…

Dünü, bugünü, yarınıyla uzayı keşfediyoruz…

Elif ŞAHİN HAMİDİ

Büyülü Fener Yayınları’ndan çıkan Adım Adım Uzay isimli kitap, çocuklara uzaya dair bir keşif yolculuğu sunuyor. Belirli bir sistem çerçevesinde okuru uzaya doğru sürükleyen bu başvuru kitabında merak ettiğiniz her şey var, uzayın geleceği bile…

İnsanoğlunun en kadim meraklarından biridir uzay. Koyu karanlığı, sonsuz büyüklüğü, karmaşık yapısı, sayısız bilinmeziyle, insanoğlunun uzaya karşı merakı çağlar öncesinden bu yana artarak devam etmiştir. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, bu bilinmez diyarın sırlarını biraz olsun keşfetme imkânı sağladı neyse ki. Büyük küçük herkesin ilgisini çeken, gizemlerle dolu uzay konusuyla ilgili ilk sağlam bilgiler ise daha yakın zamanda elde edilmeye başlandı. 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlarında uzayla ilgili bazı sırlara vakıf olmaya başladı insanlık…

Büyülü Fener Yayınları’ndan çıkan Adım Adım Uzay isimli kitap, çocuklara ve gençlere –ve hatta yetişkinlere bile– uzaya dair bir keşif yolculuğu sunuyor. Belirli bir sistem çerçevesinde okuru uzaya doğru sürükleyen bu başvuru kitabında; füzeler, uzay kapsülleri, uzay istasyonları ve uzay araçlarının keşfinden; uzay hayvanları, Ay’ın fethi, Ay’daki 12 adam, Mars’ı keşif planları, güneş sistemi, teleskoplar, uzay turizmi ve hatta “gelecekte uzay” konusuna kadar pek çok ilgi çekici bilgi yer alıyor. Ayrıca Laurent Kling’in neşeli çizimleri kitabı oldukça eğlenceli hâle getiriyor.

Malum, ilk astronot uzaya gitmeden çok önceleri başlamıştı uzayla ilgili efsaneler. Gün geldi, edebiyatın da konusu oldu uzay; bazı yazarlar romanlarında uzay yolculukları kurgulamaya başladı. “Uzay Rüyaları” isimli bölümle başlayan Adım Adım Uzay, Cyrano de Bergerac’ın ağzından  anlatılan Ay’a giden adam hikâyesinden, Jules Verne’in Ay’a Seyahat’ine ve Hergé’nin ünlü kahramanı Tenten’e kadar, uzay maceralarına yer verilen ilk edebiyat yapıtlarından da bahsediyor.

Belki de her çocuğun hayalidir astronot olmak. Kimsenin hayalini yıkmak istemem. Ama gelin görün ki hiç de kolay değil bu iş. Kitapta astronot olmaya giden yolla ilgili de bilgiler ediniyoruz. Eğer kafayı astronot olmaya takmış olan varsa şimdiden hazırlıklara başlasın. Oldukça çetin bir sınav çünkü. İşte başarıya giden yolun sırrı: “Avrupa’da astronotlar Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından, 10 yılda bir düzenlenen seçmelerle belirleniyor. […] Bu seçmeler için ideal adayın hem sporda hem de bilim alanlarında çok yetenekli olması, kusursuz İngilizce konuşması ve sapasağlam bir vücuda sahip olması, neredeyse asla hastalanmaması gerekiyor.”

İnsanın uzay macerası başlayalı henüz 50 yıl oldu. Peki, bu maceranın devamı nasıl olacak, neye benzeyecek? Kitapta bu sorunun cevabının tamamen gelecek kuşaklara bağlı olduğu belirtiliyor. Beri yandan da şaşırtıcı keşiflere hazırlanmak gerektiğinin işareti veriliyor. Bazı gelecek projeleriyle ilgili açıklamalar da yer alıyor… Hepsinden önemlisi ise uzaydan elde edilecek her bilginin Dünya gezegeni ve bu gezegendeki yaşam için hayati önem taşıdığını görüyoruz. Dünya’daki sınırlı kaynaklar her geçen gün insan tarafından vahşice tüketiliyor; ormanlar yok ediliyor; sanayi atıkları, petrol sızıntıları doğayı ve tüm canlıları tehdit ediyor… Görünüşe göre gezegenin kurtuluşunda da uzaydaki uydular büyük rol oynayacak: “Uydular tarafından verilen, giderek artan sayıda bilgi, insan davranışlarının gezegenimiz üzerindeki sonuçlarını ölçerek bizi çevremiz hakkında bilinçlendirmeye yardımcı olacak”.

Adım Adım Uzay, uzay konusunda önemli bilgileri kısa, öz anlatımıyla okura sunuyor. Kitapta, kimi sayfalarda “Bunları biliyor muydunuz?” başlığı altında ilginç bilgiler; kimi sayfalarda ise mor kutucuklar içinde merak uyandıran bazı detaylar yer alıyor. Bu arada kitabı dikkatle okumanızda ve her bilgiyi iyice sindirmenizde fayda var. Çünkü kitabın sonunda 12 sorudan oluşan bir test sizi bekliyor…

Adım Adım Uzay Christophe Chaffardon Resimleyen: Laurent Kling Çeviren: Alican Tayla  Büyülü Fener Yayınları, 65 sayfa

Adım Adım Uzay Christophe Chaffardon Resimleyen: Laurent Kling Çeviren: Alican Tayla
Büyülü Fener Yayınları, 65 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz