İyi Kitap

Pencereden içeri süzülen arkadaş

Esra Okutan, kaybedip-bulma üzerine kurulu bu umut ve dostluk hikâyesine fon olarak eski İstanbul’u seçmiş.

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Evvel zaman içinde, ben henüz çocukken, İstanbul tamamen taşa-betona bulanmamışken; mahalledeki çocuklar toplanır, evimizin yanında yöresinde boş arsalarda oyun oynardık. Henüz bilgisayarlar, tabletler çocukları esir almamıştı. Oyun hamurundan değil, topraktan çanak çömlek ve minik heykelcikler yapardık. Ayağımız toprağa bastığı gibi, türlü çeşit böcekle de yarenlik ederdik. Azimle yuvalarına yiyecek taşıyan karıncaları merakla izler, yağmur yağdığında toprağın dört bir yanından yüzeye çıkan solucanlara basmamak için seke seke yürür, ağır aksak yol alan salyangozları evcilik oyunumuza buyur eder, rengârenk kelebeklerin peşine takılıp koşardık. Bu arada unutmadan şunu da hemen söyleyeyim; biz sokakta koşup oynarken anne-babamız başımızı beklemezdi. Hava kararmaya başlayınca, pencereden “Hadi artık eve!” diye seslenmekle yetinirlerdi. Sokak güvenliydi, insanlar güvenilirdi ve anne-babaların içi rahattı. Üstelik sokakta hayat vardı.

Seyyar satıcılar, hurdacılar, fileleri ellerinde mahalle bakkalının yolunu tutan teyzeler sokağı şenlendirirdi. Sokağa çıkma iznimizin olmadığı, çok soğuk ya da çok sıcak günlerde, sadece pencere önünde veya balkonda oturup sokağı seyretmek bile yeterdi. Bu arada açık pencereyi fırsat bilen bir karasineği ya da kelebeği “evcil hayvan” ilan eder, ona bir isim koyardık.

Esra Okutan’ın kaleme aldığı, Zeynep Özatalay’ın resimlediği Kelebek, beni, işte bu “evvel zaman”a götürdü. Okutan, kaybedip-bulma üzerine kurulu bu umut ve dostluk hikâyesine fon olarak eski İstanbul’u seçmiş. Özatalay’ın sevimli çizgileriyle inşa ettiği şehrin sokakları, tıpkı yukarıda anlattığım gibi. Renk renk çiçeklerle dolu ufacık balkona koca bir dünya sığdıran küçük kız, buradan şenlikli sokağı seyreyliyor. Bir kış günü, oda havalansın diye açılan pencereden içeri giren kelebek, küçük kızın en iyi arkadaşı oluyor. Kız, ona Eric Carle’ın Aç Tırtıl’ını okuyor, dans etmesi için “kasetçalar”- dan müzik dinletiyor. Ama gelin görün ki bir gün küçük kız okuldan eve döndüğünde kelebeğin gittiğini fark ediyor; arıyor ama bir türlü bulamıyor, çok üzülüyor. Şans bu ya hiç ummadığı bir yerde, ansızın karşısına çıkıyor kelebeği. Evvel zaman önceki İstanbul’da, içinde hayvanat bahçesi de bulunan bir yerde… Neresi olduğunu söylemeyeceğim; cevabı kitapta.

Kelebek
Esra Okutan
Resimleyen: Zeynep Özatalay
Sarıgaga Yayınları, 32 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz