İyi Kitap

Ben Bir Kediyim, farklılıkların bizi ayıran değil buluşturan özellikler olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda da büyüleyici kedi ailesini çocuklara tanıtıyor.

Yazan: Gökçe Gökçeer

Simon kısa bacaklı, kocaman yeşil gözlü, karşıma çıksa sıkıştırmakta kesinlikle tereddüt etmeyeceğim güzellikte bir ev kedisi. Kim olduğunu da gayet iyi biliyor; o bir kedi! Bu iddiayla bir gün; Aslan, Kaplan, Çita, Puma ve Panter’in karşısına çıkıyor. ‘’Ben bir kediyim. Tıpkı sizin gibi!’’ diyor gururla. Gözlerini kocaman açıp bakakalan bu beş hayvan, bir sonraki sayfada kahkaha attığı anda, kitabı okuyan da basıyor kahkahayı. Ama ne yazık ki durum Simon için pek gülünesi değil çünkü bu dev kediler başlıyor onu hor görmeye… Onun Aslan gibi yelesi yok. Çita kadar hızlı da koşamıyor. Kaplan deseniz turuncu, Panter deseniz siyah… Puma kadar sert görünmesi ise bu sevimli tipiyle imkânsız. Ama merak etmeyin Simon sonunda rahatlıyor. Bir kediyi kedi yapan özelliklerin hepsinde olduğunu bir kez daha kavrıyor ve diğerlerine de açık açık ispatlıyor. Uzun kuyruklar, sivri dişler ve pençeler, karanlıkta gören gözler tüm kedileri buluşturuyor. Nihayet hepsi şunu anlıyor: Onlardan çok daha küçük olsa bile, Simon da bir kedi! Hem de çok güzel!
Galia Bernstein’ın yazıp resimlediği Ben Bir Kediyim, bazen farklılık olarak algılanan özelliklerin aslında bizi birleştiren benzerlikler olduğunu vurgulayan, şahane bir resimli çocuk kitabı. Yaş aralığının neden 5 yaş ve üzeri olarak belirlendiğini anlayamadım; bana göre rahatlıkla 3 yaş ve üzeri çocukların da ilgisini çekecektir.
Gülümseten metni ve çizimleri, kitabı “unutulmazlar” arasına sokacak gibi görünüyor. Özellikle bir kediyle yaşayanların çok seveceklerine eminim. Çünkü kedilerin sahip olduğu o kendine hayran bırakan mizah duygusu, kitapta da belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda şefkat hissi yaratan, sıcacık bir yanı da var…

 

 

 

Ben Bir Kediyim
Galia Bernstein
Türkçeleştiren:
Olcay Mağden Ünal
Uçanbalık, 32 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1975 doğumlu Gökçe Gökçeer Ankara'da büyüdü, Hacettepe Üniversitesi'nde felsefe eğitimi aldı. Birçok yayınevi ve dergide, redaktör ve editör olarak çalıştı. Çocuk kitapları hakkında tanıtım ve eleştiri yazıları yazıyor, çocuklar için içerik hazırlıyor, seslendirme yapıyor. Birçok basılı ve dijital yayında yazıları yayımlanan Gökçeer, kendi blogu Bitmeyen Kitaplar'da da çocuk kitapları tanıtıyor, önerilerde bulunuyor. İstanbul'da yaşayan yazarın resimli bir çocuk kitabı serisi bulunuyor.

Yorum yaz