Çık ortaya Utangaç! – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

Freedman, hepimizin içinde uyuyan o “Utangaç”a ulaşmayı hedefliyor. Bunu yaparken son derece eğlenceli ve yalın bir dil kullanıyor. Öyle ki okurun elinde sayfalar akıp gidiyor.

Yazan: Gökçe Gökçeer

Kimi saklandığı yerden çıkamayacak kadar utangaçtır, kimi aslında orta yerde görünse de içten içe utanıp çekinmekten kendini alamaz. Bu kitabın kahramanı o kadar utangaç ki şarkılarına bayıldığı kuşlarla bile tanışmaya cesareti yok.
Utangaç, ‘’Bir varmış bir yokmuş’’ ve ‘’uzak bir ülkede, bir deniz kıyısında…’’ diye başlayan kitapları okumaya bayılıyor. Hele bir de bu kitaplar kuşlarla ilgili olursa değmeyin keyfine… Bir kuş sesi duymak en büyük hayaliyken, bir gün karşısına çıkan o şahane kuşla tanışmak için can atmaya başlıyor Utangaç. Sonra düşüyor kuşun peşine.
Evinden ilk kez çıkan Utangaç’ın peşine biz de düşüyoruz. Çünkü yazar, kahramanın hikâyesine bizi de ustalıkla dâhil ediyor. Onun heyecanına ortak olup tüm bu keşif yolculuğuna katılıveriyoruz.
Acaba hangi hayvan?
Kitabın sonuna kadar kim olduğunu, neye benzediğini bilmiyoruz Utangaç’ın. Meraklandırmanın ötesinde, bunun bir önemi olmadığını da anlatmak için güzel bir yöntem. Ve nihayet tanışıyoruz Utangaç’la; yepyeni dostu Pırıl’la maceralarının sonuna geldiklerinde. Yoksa, aslında başı mı demeliyim?
Utangaçlık çocuk kitaplarında sıklıkla karşımıza çıkan bir tema. Çünkü bireysel farklılarına göre değişik dönemlerde de olsa, pek çoğunun utangaçlığın sınırlarında dolaştığını biliyoruz. Kendileriyle özdeşleştirdikleri kurgu karakterlerle konuya farklı yaklaşmayı öğreniyor çocuklar. Bazen, içlerindeki kaygıyı bir nebze bile olsa azaltmalarına yardımı dokunuyor bu tarz hikayelerin. Kuraldışı Çocuk’tan çıkan Utangaç, Deborah Freedman imzalı. Daha önce iki kitabı da aynı yayınevi tarafından yayımlanan yazar ve çizer Freedman bu hikayesinde, hepimizin içinde uyuyan o “Utangaç”a ulaşmayı hedefliyor. Bunu yaparken son derece eğlenceli ve yalın bir dil kullanıyor. Öyle ki okurun elinde sayfalar akıp gidiyor. Metnin yalınlığı kadar çizimlerin sadeliği, yumuşaklığı ve ifade gücü de dikkatlerden kaçacak gibi değil.
Bu sıcacık hikâyenin, çekingen ve utangaç tüm çocuklara iyi geleceğini, hatta yetişkinlerin bile bundan payını alacağını düşünüyorum. Siz de en kısa sürede Utangaç’la tanışarak içinizde saklı kalan, çıkaramadığınız veya derinlere tıktığınız o utangaç çocuğu özgürlüğüne kavuşturmalısınız belki de… Kuş seslerini takip etmekte yarar var!

Utangaç Deborah Freedman Türkçeleştiren: Nil Gün Kuraldışı Çocuk, 40 sayfa

Utangaç
Deborah Freedman
Türkçeleştiren: Nil Gün
Kuraldışı Çocuk, 40 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1975 doğumlu Gökçe Gökçeer Ankara'da büyüdü, Hacettepe Üniversitesi'nde felsefe eğitimi aldı. Birçok yayınevi ve dergide, redaktör ve editör olarak çalıştı. Çocuk kitapları hakkında tanıtım ve eleştiri yazıları yazıyor, çocuklar için içerik hazırlıyor, seslendirme yapıyor. Birçok basılı ve dijital yayında yazıları yayımlanan Gökçeer, kendi blogu Bitmeyen Kitaplar'da da çocuk kitapları tanıtıyor, önerilerde bulunuyor. İstanbul'da yaşayan yazarın resimli bir çocuk kitabı serisi bulunuyor.

Yorum yaz