İyi Kitap

Burası benim yerim ama sana da yer var!

“Hey! Siz! Hepiniz! Gidip başka bir yerde oynayın!”

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Kendine ait bir oda ya da sınırları belirlenmiş minik bir köşe ihtiyacını her yaşta hisseder insan. Yani sadece yetişkinlere has değildir bu ihtiyaç. Minicik bir çocuk da çok sevdiği kitabını okuyabilmek için gürültü patırtıdan uzak, sakin ve huzurlu bir yere ihtiyaç duyabilir pekâlâ. Ama böyle bir yere kavuşmak her zaman mümkün olmayabilir. İnsanın kendi kendisiyle ve kitabıyla baş başa kalabilmesi için sevimli küçük kardeşin, o çok sevgili arkadaşların ya da biricik anne babanın biraz anlayışlı ve sessiz olmaları gerekir. Peki ya olmazlarsa? İşte o zaman derhâl kendine bir alan yaratmak gerekir. Tıpkı ödüllü yazar Pippa Goodhart’ın, Burası Benim Yerim isimli kitabındaki küçük tavşanın yaptığı gibi.
Küçük tavşan, en sevdiği kitabı “Uzay Tavşanı”nı okumak için sabırsızlanıyor. Ama kocaman bir sorun var ortada: Etrafındaki diğer tavşanlar çok gürültü yapıyor! Kimi sorular sorup duruyor, kimi kahkaha atıyor, kimiyse boyuna hapşırıyor. Beri yanda biri davul, biri keman, bir diğeri ise trompet çalıyor. Böyle bir ortamda kitap okumak kolay değil tabii. Oysa küçük tavşan gözlerden ırak, kendine ait bir yer istiyor sadece. Hâl böyle olunca iş başa düşüyor ve küçük tavşan eline bir boya kalemi alıp kendi etrafına dairesel bir çizgi çiziyor. Böylece kendine şahane bir alan yaratmayı başarıyor. Elbette etrafındaki gürültücü tavşanları da “kırmızı çizgisi” hakkında uyarmayı unutmuyor: “Burası benim yerim. Bu çizgiyi geçmek yasak!” Ancak bu uyarıya pek aldırış eden yok ne yazık ki. Bu defa “Hey! Siz! Hepiniz! Gidip başka bir yerde oynayın!” diye bağırarak gürültücü kalabalığı hızlıca çemberinden uzaklaştırıyor. Evet, bir süre işler yolunda gidiyor, küçük tavşan huzura kavuşuyor ve keyifle kitabını okuyarak renkli hayallere dalıyor. Ama ne ki bu kırmızı çizgi bir süre sonra hem küçük tavşanı hem de çizginin dışında kalan gürültücü tavşanları mutsuz ediyor. Küçük tavşan, ailesini ve arkadaşlarını özlüyor, çizginin öte yakasında yaşananlara kayıtsız kalamıyor.
Bütün bu olup bitenleri sözcüklerden çok Rebecca Crane’in o naif ve sevimli çizgilerinden okuduğumuzu da hemen belirteyim. Goodhart’ın bir zamanlar odasını paylaştığı kız kardeşine ithaf ettiği bu az sözlü, bol resimli ve neşeli kitap, okul öncesi çocukların mahremiyet, özel alana sahip olma, paylaşma ve dışlanma gibi konularda bir fikir sahibi olmasını sağlayacak.

 

 

 

Burası Benim Yerim
Pippa Goodhart
Resimleyen: Rebecca Crane
Türkçeleştiren: Alp Gökalp
abm Yayınları, 32 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz