İyi Kitap

Beynini esnetip büyütebilirsin!

Beynini geliştirip esneterek şekillendiren bir “nöroheykeltıraş” olmak senin elinde. Nöroheykeltıraş ne demek diye merak ediyorsan, sorunun cevabını bu kitapta bulabilirsin.

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Son zamanlarda okuduğum kitaplardan birinde, insan beyninin her saniyede on olgu depolama kapasitesi olduğundan ve yüz trilyon kelimeye eşit bir bilgiyi saklayabileceğinden söz ediliyordu. Tabii ne yazık ki biz bu kapasitenin çok çok küçük bir kısmını kullanabiliyoruz. Ama hemen eklemeliyim ki bu kapasiteyi geliştirmek de yine bizim elimizde. Çünkü beyin esneyip gelişebilen, muhteşem bir organ. Evet, inanılmaz ama beyin esneyebiliyor. Beyin gelişimi konusunda dünyanın pek çok farklı köşesinde, birçok okulda danışmanlık yapan Dr. JoAnn Deak, Senin Muhteşem Esnek Beynin isimli kitabında bunu gayet basit ve anlaşılabilir bir şekilde ortaya koyuyor. Bu bol ödüllü kitap, beynimizin nasıl işlediğini öğrenmek, gerçek potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak ve onu yakından tanımak adına merak uyandırıcı bir rehber.
Kitap, beynin gerçekte ne yaptığı sorusuna cevap arayarak başlıyor. Sonra beynin bölümleri olan beyincik, serebrum, prefrontal korteks, hipokampüs, amigdala ve de nöronlar hakkında, büyük küçük herkesin anlayabileceği yalınlıkta, kısa bilgiler veriyor. Dr. Deak, beynimizi yakından tanırsak her şeyin çok daha farklı olabileceğini müjdeliyor adeta. Doğduğumuz andan itibaren bedenimizin bir parçası olan beynimiz de büyüyüp gelişiyor. Üstelik yaşamımızın ilk on yılında beynimizin gelişimi çok daha hızlı. Dr. Deak’e kulak verecek olursak: “Bu dönem, beyninin gelişmesini hızlandırabileceğin ve onu güçlendirebileceğin büyülü on yıldır. Nasıl ağırlık kaldırma antrenmanlarıyla kaslarını güçlendirebilirsen, yeni şeyler öğrenerek de beynini güçlendirebilirsin.”
Bu arada hata yapmaktan asla korkmayın. Çünkü yaptığınız hatalar öğrenmenize yardımcı olur, beyniniz bir soruna çözüm bulana kadar sürekli yeni şeyler dener ve böylece esner. Peki ya hata yapma riskini almak istemezsen? İşte o zaman elastik beynini esnetme şansını da yakalayamazsın.
Beynini geliştirip esneterek şekillendiren bir “nöroheykeltıraş” olmak senin elinde. Nöroheykeltıraş ne demek diye merak ediyorsan, bu sorunun cevabını da kitapta bulabilirsin. Çizer Sarah Ackerley’in komik ve eğlenceli resimleriyle şenlenen bu kitap, muhteşem beynin anatomisini, işlevlerini, kapasitesini ve nasıl geliştirileceğini merak eden çocuklar için biçilmiş kaftan. Hatta ailece de okunması tavsiye olunur. Ama çocuklar unutmayın; sizin beyininiz, anne babalarınızın beynine göre daha hızlı esniyor. Hata yapmaktan korkmayın, yeter!

 

 

 

Senin Muhteşem Esnek Beynin
Dr. JoAnn Deak
Resimleyen: Sarah Ackerley
Türkçeleştiren: Çağlar Sunay
Domingo Yayınevi, 32 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz