İyi Kitap

“Ama bazen evini terk etmen gerekebilir. Onu ne kadar seversen sev, yaşadığın yer seni mutlu etmeyebilir. Ya da sana zarar vermeye başlayabilir. Bu durumda gitmek gerekebilir.”

Yazan: Sima Özkan

“Pöti” serisiyle tanıdığımız, hayvan haklarının önde gelen savunucularından Gökçe Gökçeer, yeni kitabı Öteki Aslanlar’da bizleri, ormanlarını terk etmek zorunda kalan ve kendilerine yeni bir yuva arayan mavi tüylü aslanların dünyasına götürüyor. “Onu ne kadar seversen sev, yaşadığın yer seni mutlu etmeyebilir. Ya da sana zarar vermeye başlayabilir. Bu durumda gitmek gerekebilir.”

Anne aslan ve iki yavrusu, yıllardır yaşadıkları ormanı geride bırakmak zorunda kalıyorlar. Neden mi? Ormanı küle çeviren büyük bir yangın yüzünden. Bu yangının neden çıktığını bilmiyoruz ama palm ağaçları dikmek uğruna çıkarılan orman yangınlarının birinden kaçtıklarını düşünebiliriz. Ormanın tüm sakinleri, çaresiz dört bir yana dağılıyor;
canlarını kurtarmaya çalışırken aile üyeleri birbirlerini bile kaybediyorlar. İki aslan yavrusunun babası da kim bilir nerede…

Saatlerce yürüyüp kendi ormanlarından çok uzakta başka bir ormana vardıklarında, bu ormanın kralı “karanlık kalpli”, kırmızı yeleli aslan, mavi tüylü aslan ailesini kendi aralarına almak istemiyor. Çünkü oraya ait değiller, çünkü öteki ormanın öteki aslanları onlar; üstelik tüylerinin rengi de farklı. Neden kaçıp geldikleri, neden başka bir ormana sığınmak istedikleri bu ormanın kralı için önemli değil.

Gelgelelim, anne aslan ve iki yavrusunun kendilerine çizdikleri yol, bu kötü kalpli aslanın yoluyla kesişiyor. Hikâyenin devamında, kırmızı yeleli aslanın daha önce de soluk renkli bir aslan ailesini ormanına kabul etmek istemediğini öğreniyoruz. Bu aile, mavi tüylü aslan ailesine destek oluyor ve diğer hayvanlarla onlara kucak açıyorlar. Halkına söz geçiremeyen ormanın kralı da sonunda kendine başka bir orman bulmak için orayı terk ediyor. Belki de gittiği yerde onu da istemeyenler olacak…

Hüseyin Sönmezay’ın çizimleriyle Öteki Aslanlar, yalnızca göçe zorlanan hayvanları değil bir arada yaşadığımız, hayatta kalabilmek için göç etmekten başka çaresi olmayan “öteki” insanları da anlayabilmemiz için, hoşgörünün yürekleri iyileştirici gücünü hissedebilmemizi öğütleyen bir hikâye.

Öteki Aslanlar
Gökçe Gökçeer
Resimleyen: Hüseyin Sönmezay
Masalperest Yayınları, 32 Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

Sima Özkan, 1988 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümlerinde, yüksek lisans öğrenimini ise Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde tamamladı. Çeşitli yayınevlerine, özellikle çocuk edebiyatı çevirileri ve editörlüğü yaptı. Notos Öykü, Sözcükler, Ç.N. gibi dergilerde edebiyat eleştirileri, şiir çevirileri yayınlandı. Bir yıl kadar, okul öncesi İngilizce öğretmenliği yaptığı dönemde, günlerinin tamamını çocuklara kitaplar okuyarak, onlarla kitaplar ortaya çıkararak geçirdi. Çocuklar için yazdığı resimli kitap serisi Gece ile Gündüz, Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıktı. Şu an Beta Kids’te editörlük yapıyor, çevirmenliği sürdürüyor ve yeni kitapları üzerinde çalışıyor.

Yorum yaz