İyi Kitap

Tohum bekleyebilir. Ya çocuk?

“Tabiatın acelesi yoktur.”

Yazan: Sima Özkan

Kavanozun dibinde, toza benzeyen bir miktar siyah tanecik… “Bunlar çiçek tohumu,” dese teyzeniz. “Yaşadığım ülkenin kırlarından senin için topladım. Ne tohumu olduğunu bulmak da senin doğum günü sürprizin, onu sen bulacaksın,” diye sürdürse sözlerini… O seneki doğum gününüze ta uzaklardan kalkıp gelse ve paketler içindeki bir kavanozda, filizlenmeyi bekleyen tohumlar armağan etse size, ne kadar sevinirdiniz bu sürprize? Hele ki kardeşinize de çok sevdiği kelebeklerle ilgili şahane bir kitap getirse, doğum günü olmasa bile…

Doğan Gündüz’ün yazdığı ve Dilek Yördem Ceylan’ın resimlediği Doğum Günü Sürprizi’nde anlatıcının başına gelenler tam olarak böyle. Onun çiçekleri ne kadar sevdiğini bilmeyen yok. Teyzesi de ona daha ne alsın, ne getirsin? Bir çiçeğe can verecek tohumlar hangi bitkiye ait, işte bu bir bilmece. Bu tohumları ekmek bile meşakkatlidir. Ailede çiçeklerden, ağaçlardan en çok anlayan babaanne ona yardım eli uzatır. O bile hangi tohumu uyandırmak üzere olduklarını bulamaz.

Üstelik bu sürprizi ortaya çıkarmak için sabır gerekir, zaman gerekir. Beklemek sıkıcıdır ama beklemek gerekir. “Tabiatın acelesi yoktur,” çünkü. Günler geçer, küçük filizler önce başlarını kaldırır, sonra incecik uzar ve etraflarından yapraklar fışkırır. Çiçek gitgide serpilse de anlatıcımız hiçbir kitapta bu çiçeğe rastlayamaz. Büyüttüğü tohumların hangi çiçeğe ait olduğu hâlâ büyük bir gizemdir. Peki, ne zaman çiçek açacaktır? Büyük mü, küçük mü olur acaba çiçekleri? Taç yapraklı mı? Kokulu mu? Peki ya ne renk? Tomurcuklar da bir türlü patlamaz.

Sonunda tomurcuklar, çan şeklinde mosmor çiçeklere dönüşür. Maaile merak sararlar çiçeğin cinsine ama kimse bulamaz. Sonra bu büyük sürprizi kim mi aydınlatır? Çiçeğe konan bir kelebek!

“Gümüşlekeli esmergöz kelebeği çoğunlukla süpürgeotu nektarıyla beslenir,” der kardeşi. Anlatıcımız da böylece çiçeğinin adını kardeşinin kitabındaki bir fotoğraftan öğrenir. Hani yine teyzesinin hediye ettiği, o kelebekli kitaptan. Ve böylece çocuk beklemeyi öğrenir. Belki de bir çiçeğin nasıl uyandığını keşfetmek, sabretmeyi öğrenmek, kardeşinin yardımıyla en merak ettiği cevabı bulmaktır onun doğum günü sürprizi.

Doğum Günü Sürprizi
Doğan Gündüz
Resimleyen: Dilek Yördem Ceylan
Yapı Kredi Yayınları, 60 Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

Sima Özkan, 1988 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümlerinde, yüksek lisans öğrenimini ise Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde tamamladı. Çeşitli yayınevlerine, özellikle çocuk edebiyatı çevirileri ve editörlüğü yaptı. Notos Öykü, Sözcükler, Ç.N. gibi dergilerde edebiyat eleştirileri, şiir çevirileri yayınlandı. Bir yıl kadar, okul öncesi İngilizce öğretmenliği yaptığı dönemde, günlerinin tamamını çocuklara kitaplar okuyarak, onlarla kitaplar ortaya çıkararak geçirdi. Çocuklar için yazdığı resimli kitap serisi Gece ile Gündüz, Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıktı. Şu an Beta Kids’te editörlük yapıyor, çevirmenliği sürdürüyor ve yeni kitapları üzerinde çalışıyor.

Yorum yaz