Bir panda yalnız kalınca – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

“Derken bir kelebek süzülerek yaklaştı Panda’ya. Yaklaştı… Daha da yaklaştı… Ve kondu burnunun ucuna.”

Yazan: Anıl Basılı

“Çok meşgulüm!”, “Şimdi olmaz!”, “Çok işim var!”, “Daha sonra oynarız!” gibi kolay taşınan cümlelerle dolu ceplerimiz. Kafamızı çevirmeye tahammülümüzün olmadığı her an dağıtıyoruz etrafa, nasıl hissettirdiğini önemsemeden. Oysa dünyanın, yaşamın aslında bir oyun olduğunu hatırlatan naif bir yanı var: Yerden göğe uzanan koca bir oyun parkında, kimi zaman bir başına kalmış hissetsek bile denememiz gerektiğini öğreniyoruz. Dijital çağın kulakları sağır eden sessizliği “anlık” bir vazgeçişe neden olsa da… Susanna Tamaro’nun dediği gibi, “Ancak bir hayali olan dağları aşabilirdi. Hiçbir engel, engel gibi görünmüyordu, hiçbir sınır, gerçek bir sınır değildi.”

Çocuk kitaplarının çizimlerinden tanıdığımız Çağrı Odabaşı, arkadaşlarıyla oyun oynayamadığı için kendini yalnız hisseden panda karakterinden yola çıkarak, bizlere sarmaşığın pencereyi tamamen sarmaması  gerektiğini hatırlatıyor. Sorularına cevap alamayan, oyun oynamak istediğinde geçiştirilen çocuklara başka türlüsünün mümkün olduğunu işaret ederken, yetişkinlere de göz kırpmayı ihmâl etmiyor. Aslan, orangutan, hipopotam telefon ya da tabletin içinde kendisine bir dünya yaratırken, dış dünyanın heyecanını unutmuş görünüyor. Pandanın tüm çabalarına rağmen ne yazık ki “meşgul olduklarını” iddia etmeye devam ediyorlar. Ve en sonunda o da denemek istiyor, merak ediyor diğer arkadaşlarını bu kadar içine çeken o kutuyu. Fakat eğlenemiyor, onu mutlu etmiyor. Ve bir kelebekle tanışıyor… Özgür ruhuna iyi gelecek bir kelebek! Gelişim sürecini destekleyecek soruların peşine takılan meraklı çocuklar, ailelerinin ellerine tutuşturduğu dijital kutular yüzünden çabuk yorulan, kolay sıkılan bireylere dönüşüyor. Birlikte vakit geçirebilecek ortak alanların oluşmaması ve ebeveynin onu görmezden gelmesi yüzünden türlü sorunlar ortaya çıkıyor. Masalperest Yayınlarından çıkan Yalnız Panda dijital çağın getirdiği yalnızlığına bir başka pencereden bakmaya yönlendiriyor. Çağrı Odabaşı’nın bir sonraki sayfada bulunan karakteri tahmin etmeye yönelik oyunlarıyla hem.

Yalnız Panda
Çağrı Odabaşı
Masalperest Yayınları, 32 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1991 yılında İstanbul’da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Bir yanı hep çocuk… Gittiği yerlerden pin ve oyuncak toplamayı seviyor. Bir çocuğa en güzel hediyenin kitap olduğunu düşünüyor. İstanbul’da, annesi ve köpeği Dali ile birlikte yaşıyor. Balino, Melodi, Uzun Kulak ve Gökyüzünde Bir Gün isimli dört çocuk kitabı bulunuyor.

Yorum yaz