İyi Kitap

Bordiglioni bize sadece tarih öncesi yaşamı anlatmıyor. Kitaplara eklediği bazı ayrıntılar, zorbalık, cinsiyet ayrımı ve fanatizm üzerine de düşünmemizi sağlıyor.

Yazan: M. Banu Aksoy

Hikâyemiz, insanların henüz yerleşik yaşama geçmediği, gelip geçici barınaklarda, küçük gruplar hâlinde yaşadığı, hayatlarını avcılık ve toplayıcılıkla sürdürdüğü tarih öncesi dönemde geçiyor.

Sıcak bölgelere göçmeye hazırlanırken soğuğa hazırlıksız yakalanan ve yeterli besini olmayan Kotan Kabilesi, lapa lapa yağan karı endişeyle izlemektedirler. Şans umulmadık bir zamanda, karşılarına bir mamut olarak çıkar. Kabilenin erkekleri mamutu avlamak için yola çıkarlar. Bereketli avlarını yaklaşan kurt sürüsü tehdidinden kurtarmayı, kabile kadınlarının yardımıyla başarırlar.

Kitabın yazarı, daha önce Can Çocuk etiketiyle başka kitapları da yayımlanan Stefano Bordiglioni. Bana göre Mamut Avı güçlü bir öykü barındırmıyor. Serinin Ateşin Etrafında adını taşıyan ikinci kitabı için de aynı şeyi söyleyebilirim. Bordiglioni’nin, bir öyküden çok tarih öncesinden bir yaşam kesiti sunmaya çalıştığını düşünüyorum. Kitabın çok ani bir biçimde bitmesi de bu kesit fikrini destekliyor.

“Tarih Öncesi Hikâyeler” serisi; filmlerde, çizgi filmlerde ve kitaplarda maceralı bir yaşam süren taş devri insanının gerçekte ne tür koşullarda yaşadığını anlatıyor. Evet, taş devrinde macera eksik olmuyor ama bu bir ölüm kalım macerası. Tahmin bile edemeyeceğimiz koşullarda sürdürülen bir hayatta kalma çabası bu. Düşünün ki kabilenin saygı duyulan yaşlısı hepi topu kırk yaşında! Üstelik hazır hiçbir bilginin olmadığı bir çağda hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bizim doğal olarak bildiğimiz pek çok şey, Kotan Kabilesi için bilinmeyen, yeni keşfedilen, öğrenilen yaşamsal bilgiler. Bir hayvanın postu çok değerli; o postu bozulmadan koruyabilmek daha da önemli örneğin. Serinin ilk iki kitabında tarih öncesinin avcılık ve toplayıcılık yöntemleri, av taktikleri, kullanılan alet edevat, bitkilerle tedavi ve inanç biçimleri hakkında bilgi ediniyoruz.

Bordiglioni bize sadece tarih öncesi yaşamı anlatmıyor. Kitaplara eklediği bazı ayrıntılar, zorbalık, cinsiyet ayrımı ve fanatizm üzerine de düşünmemizi sağlıyor. Bir kolu kısa ve işlevsiz olduğu için kabile şamanının her zaman hedefinde olan Satu “ötekiyi”, şamanın gücünü arkasına alarak kabadayılık yapmaktan çekinmeyen Zek “zorbayı”, anne ve teyzesinin kanatları altında, özgüvenle büyüyen Auya da “özgür ve ayakları üzerinden duran kadını” simgeliyor.

Mamut Avı, Can Çocuk’un “Tarih Öncesi Hikâyeler” serisinin ilk kitabı. Yayınevinin “ilk okuma kitapları” kategorisinden çıkan kitap, ideal uzunluğu, büyük puntolu yazıları ve hemen her sayfaya eşlik eden karikatürvari resimleriyle okumaya yeni yeni alışan çocukları yormayacak bir ayara sahip. Seri, tarih öncesi insanların yeni bilgilere ulaşacakları, zorlu başka maceralarla devam edecek.

Mamut Avı Stefano Bordiglioni Resimleyen: Fabiano Fiorin Türkçeleştiren: Tolga Darcan Can Çocuk, 48 sayfa

Mamut Avı
Stefano Bordiglioni
Resimleyen: Fabiano Fiorin
Türkçeleştiren: Tolga Darcan
Can Çocuk, 48 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

MSGSÜ’de Sanat Tarihi eğitimi aldım. Çeşitli kültür sanat ve çocuk programlarında metin yazarlığı ve senaristlik yaptım. 2010’dan beri eşim Yıldıray’la birlikte Bir Dolap Kitap adlı blogda sevdiğimiz çocuk kitapları hakkında yazıyor, Açık Radyo’da aynı isimli programı sürdürüyoruz. Son iki yıldır genel kültür dergisi Dünyalı’nın ekibindeyim. Az sayıda kitabım, çok sayıda hayalim var. İki küçük oğlumdan fırsat bulur bulmaz yazmaya, seramik ve origami yapmaya ve bisiklete binmeye kaldığım yerden devam edeceğim.

2 Comments

  1. Gokay 31 Ocak 2018 at 14:53

    Ellerinize sağlık.

  2. Mert 30 Aralık 2019 at 18:26

    Hayatımda gördüğüm en iyi site

Yorum yaz