İyi Kitap

Kılıktan kılığa girip, bir şovmen ruhuyla hayvanlar dünyasına dalan sarı elma kurdunun bilmeceleri karşısında çocukların bir hayli düşünecekleri, büyük resimler arasında keyifle cevabı arayacakları aşikar.

Yazan: Banu Bozdemir

Ressam olmasının avantajıyla kendi yazdıklarını resimleyebilen yazarlardan Can Göknil. Kitaplarının bir kısmı okul öncesi çocuklar için hazırlandığından, görsellik metinlerden daha fazla ilgimizi çekiyor. Uçanbalık Yayınları tarafından yeniden basılan Kurtçuğun Hayvan Bilmeceleri de resimleriyle göze çarpan bir bilmece kitabı!
Kılıktan kılığa girip, bir şovmen ruhuyla hayvanlar dünyasına dalan sarı elma kurdunun bilmeceleri karşısında çocukların bir hayli düşünecekleri, büyük resimler arasında keyifle cevabı arayacakları aşikar. Göknil, kurtçuğu bir sirk perdesinin arkasından soruyor gibi resmetmiş. Arkadaşları olan iki maymun da “görüyorum, duyuyorum” havasında cevap arıyorlar bu muzip bilmecelere. Tabii çocukların, büyüklerin de yardımıyla önemli bir detayı kaçırmayacaklarını umut ediyoruz. Bilmecelerin cevapları; kurtçuğumuzun şekilden şekile girmesiyle, çizimlerde veriliyor. Yani kurtçuktan, bol yünlü bir koyun ya da zıplamak üzere olan bir kaplumbağa çıkmaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tüm bunlar Göknil’in kitabı çekici ve farklı hale getirmek için düşündüğü güzel detaylar.
Tabii en çok da kurtçuğun kendisine dair bilmecesi ilgi çekici. “Elma içinde sarı kız” diyerek kitabın açılışını ve kapanışını yine kendisiyle yapıyor sarı kurtçuk! Minikler de bir açılan bir kapanan sirk perdesinin arkasında cevapları bulmak için resimlere dikkatlice bakıyorlar. Bu büyük ve soft çizimler, onları masal dünyasından gerçeklere taşırken bilmece bildirmece dünyasının da kapılarını aralamış oluyor.
Kitabın bilmece yanı, bir geleneğin aktarımı, dil zenginliği ve kelimelerin farklı anlamları üzerine çocuklara erken deneyim de sunuyor. Çizimler de bu algıyı kolaylaştırıcı şekilde tasarlandığı için sahne, çocuklarla sarı kurtçuğun şovuna kalıyor. Mesela balık için “elde kayan, suda parlayan,” diyerek balık hakkında da dolaylı bilgiler sunmuş oluyor! Ya da dalda durup elde durmayanın kim olduğunu sorarak kısa bir an kuşların dünyasına sokuyor çocukları…
Can Göknil mitolojiye ve yerel kültüre ilgi duyan uluslararası bir sanatçı. Resimlerindeki ve kitap çizimlerindeki renklerin softluğu, çocuk dünyası için yumuşak detaylar yaratıyor ve çocuklar o dünyanın içinde takılmaktan mutlu oluyor diye düşündürtüyor.

Kurtçuğun Hayvan Bilmeceleri Yazan ve Resimleyen: Can Göknil Uçanbalık Yayınları, 32 sayfa

Kurtçuğun Hayvan Bilmeceleri
Yazan ve Resimleyen:
Can Göknil
Uçanbalık Yayınları, 32 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve “Sevgilim İstanbul” programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan “Rejans Tarihi” ve “Rejans Yemekleri” kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, “Çevremi Seviyorum” adı altında on iki tane “çevreci”, üç tane fantastik çevre temalı toplam 20 adet çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı “Leylalı Haller” yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, ileri haber, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlere ve festivallere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema atölyeleri düzenliyor.

Yorum yaz