Arkadaşlar seçilmiş kardeşlerdir! – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

Petra Fietzek’in kaleme aldığı Gülmek İçimizde, iyi bir arkadaş edinmenin hayatımızdaki değerine dair, gülümseten bir hikâye. Kitap aynı zamanda, çocukların ölüm gibi olgularla yüzleşerek yaşama gerçekçi yaklaşmaları konusunda önemli mesajlar içeriyor.

Yazan: Nida Dinçtürk

Bir insanı keşfetmek, ortak yönler yakalamak, tartışmak, barışmak, acıyı ve sevinci paylaşmak, beraber öğrenmek ve beraber büyümek… Hiçbir karşılık beklemeden tüm varlığınla birinin yanında olabilmeni sağlayan o güçlü duygu: Arkadaşlık. Arkadaş, geriye bakıp anlattığımızda kendimizi mutlu hissettiğimiz nice anının müsebbibi, nice güzel fotoğrafta yanında gülümsediğimiz, nice hüzünlü anda aradığımız ilk kişi. İyi ki varlar ve ne mutlu iyi arkadaş olmayı bilenlere!
Petra Fietzek’in kaleme aldığı, Marine Ludin’in resimlediği Gülmek İçimizde, iç ısıtan bir arkadaşlık hikâyesi. Hep Kitap etiketiyle ve Süheyla Kaya çevirisiyle okuduğumuz kitap, iki mühim konuya uzanıyor: çocukların hayatın gerekçeleriyle teması ve bir arkadaş edinmenin görünenden büyük kıymeti… Kitapta, anne-babasını kaybetmesinin ardından büyük teyzesi Bayan Hafelbein ile yaşamaya başlamış küçük Meret’le karşılaşıyoruz. Dikkatimizi çeken ilk şey, Meret’in anne ve babasının kaybını ajitasyondan uzak ve gerçekçi bir tavırla kabullenmiş olması. Bu kabullenişin temelinde, Bayan Hafelbein’ın Meret’i hiçbir gerçekle yüzleşmekten alıkoymaması var. Bayan Hafelbein ayrıca Meret’in en iyi arkadaşı. Fakat küçük kızın hayatında kendisinden başka kimsenin olmaması biraz canını sıkıyor. Bu yüzden Meret’e en kısa zamanda kendisine bir arkadaş bulması gerektiğini söylüyor. Hafelbein’ın ısrarları sonucu sınıftaki tüm arkadaşlarına potansiyel “en yakın arkadaş” gözüyle bakan Meret, deneyimlerinin sonunda, en başta hiç de iyi arkadaş olamayacaklarını düşündüğü Annabell’e kendini çok yakın hissettiğini, dünyayı beraber keşfedebileceklerini fark ediyor. Annabell ve Meret beraber ağlayıp beraber gülüyor. Meret gülmenin de ağlamanın da insana dair olduğunu ve “içimizde” olduğunu Annabell’le öğreniyor.
Gülmek İçimizde arka planda verdiği mesajlarıyla çocuklarımızı kitabi bilgilerle inşa ettiğimiz plastik fanuslardan çıkartmaya dair bir teşvik olmasının yanında “arkadaşlar seçilmiş kardeşlerdir” şiarına dair, sıcacık bir anlatı. Bitirişte ise büyük bir soruyu miras bırakıyor: Çocuklarımızı korumak adına onları yaşamın ağır detaylarından uzak tutmak, onları “gerçek”ten korumak iyi bir fikir mi?

 

 

 

Gülmek İçimizde
Petra Fietzek
Resimleyen: Marine Ludin
Türkçeleştiren: Süheyla Kaya
Hep Kitap, 68 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1990 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. İstemeyerek girdiği bölümden, bir meslek aşığı olarak çıktı. Dünya Gazetesi’nde editörlük ve muhabirlik yaparak başladığı meslek yaşamını, TRT’de çeşitli kültür sanat programlarında sürdü. Son olarak Sputnik Haber Ajansı’nda görev aldı ve hem akıl hem ruh sağlığı için daha çok yol almadan gazetecilik yapma hayalini rafa kaldırdı. Şimdi Milliyet Kitap, Milliyet Sanat, Agos Kirk ve İyi Kitap gibi yayınlarda edebiyat yazıları yazıyor, röportajlar yapıyor, diğer yandan blog yazarlığı meselesini çözmeye çalışıyor. Aklını başında tutabilmek için ise çocuk kitaplarına sığınıyor. Uzun yürüyüşlere, bisiklete, pikniğe tutkun; denize, güneşe, toprağa, meyveye ve toplara pek düşkün bir oğlana meftun.

Yorum yaz