İyi Kitap

“Uzaylı Arkadaşım” her şeyin nedenini soruyor

Kim bilir biz yetişkinler de çocukların gözünde onları anlamayan, onların ruhuna hitap edemeyen uzaylılarız kimi zaman…

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Çocuklar ayrımcılık nedir bilmezler aslında. Usul yavaş büyürken, büyüklerin dünyasına dahil olurken öğrenirler bunu ve akranlarına karşı bazen çok acımasız olabilirler. Bu acımasızlıkları da çoğu zaman adeta bir “uzaylı” olarak gördükleri “farklı” olana yöneliktir. Farklı olanı, farklılığı kabul etmekte zorlanabilirler kimi zaman. Kimi zamansa farklı olanın safında yer almak, “kendisi gibi” olmaktansa “onun gibi” olmak isterler. Arkadaşları öyle yaptığı için, öyle olmasını istedikleri için öyle yaparlar, öyle olsun isterler. Bu uğurda, bir yandan dahil olduğu arkadaş grubuna benzemeye çabalarken bir yandan da diğer arkadaşlarını dışlayabilir, onlara karşı zorbalık yapabilirler.

Çocuklar için yazan-resimleyen ve aynı zamanda bir pedagog olan Rocio Bonilla, Uzaylı Arkadaşım isimli kitapta, farklılıklara saygı üzerine düşünmeye, yapıp etmelerinin/ eylemlerinin
sorumluluğunu üstelenmeye ve “neden?” diye sormaya davet ediyor minikleri. Sayfalarında yalnızca birer cümle ya da birer sözcük bulunan kitapta, Bonilla illüstrasyonlarının gücüyle resmediyor hikâyeyi. Hemen ilk sayfada küçük çocuğun gözünden “farklı” olanla tanışıyoruz: küçük çocuğun evinde konuk olacak olan, uzaylı görünümünde bir değişim öğrencisi. Küçük çocuk bir tuhaf olacağını düşünse de gayet dost canlısı çıkıyor bu sevimli konuk. Ama tabii orada kuralların nasıl yürüdüğünü pek anlamıyor. Sürekli “neden?” diye sorup duruyor. Peki küçük çocuk neler mi yapıyor? Arkadaşları yapalım dedi diye arı kovanına taş atıyor, kimse yardım etmediği için kurabiyesi elinden alınan çocuğa o da yardım etmiyor, herkes oradan gidiyor diye hayvanlara ait olan ve insanların girmesinin yasak olduğu yola gidiyor o da. “Neden?” diye sormuyor hiç, bazen ne söylediğini kulağı hiç duymuyor, bazense ne yaptığını gözü hiç görmüyor. Ama o uzaylı görünümlü, farklı ve bilge dost, küçük çocuğun “kendi aklını kullanma cesareti” kazanmasına ve kendi kararlarını kendisinin verebilmesine önayak oluyor. Kim bilir biz yetişkinler de çocukların gözünde onları anlamayan, onların ruhuna hitap edemeyen uzaylılarız kimi zaman. Ama “dost” olduğumuzu göstermemiz ve onları “neden?” diye sormaya cesaretlendirmemiz, kendi akıllarının ışığında yol almalarına teşvik etmemiz gerekiyor ki bir şeyler değişsin. Bonilla’nın Uzaylı Arkadaşım kitabı da büyük küçük hepimize bu yolda rehberlik edebilir.

Uzaylı Arkadaşım
Rocio Bonilla
Türkçeleştiren: Sima Özkan
abm Yayınları, 44 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz