İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Siz hiç evden kaçtınız mı?

Siz hiç evden kaçtınız mı?

Aylin OMİNÇ

Birkaç hafta evvel, bir dostum,  “Sen hiç çocukken evden kaçtın mı, ama gerçekten kaçtın mı?” dedi. Durdum ve düşündüm; ben gerçekten evden hiç kaçtım mı? Hep çantam sırtımdaydı, hep gidebildiğim kadar giderdim ama hep geri dönmüştüm, yani fiili olarak hiç kaçmamıştım aslında.

Saçlarında Soru İşaretleri elinize aldığınızda bir kayıp öyküsü gibi gözükebilir. Meraklı bir çocuğun meraklarının peşinden koşarken başını derde soktuğunu düşündürebilir ya da alışılagelmiş bir çocuk kaçırma hikâyesi zannedilebilir. Fakat okumadan önce kendimize soracağımız ilk soru, “Herkesin kendi hikâyesindeki soru işaretleriyle karşılaşacağı bir yolculuğa hazır mıyız?” olmalı sanırım.

MERT’İN DERDİ NE?

Mert’in para bozdurmak için babasının ayakkabı dükkânından çıkıp geri dönmemesinin ardından ailesinin ve onu tanıyanların Mert ile ilgili gözlemlerine tanıklık ediyoruz. Kaçırılmış olması ihtimali hemen hemen herkesin ortak düşüncesini oluşturuyor. Eğer kaçırılmış olmasa bir çocuk niye kaçmak ister ki?

“Bu çocuğun sorunu korkusuz oluşu” mudur yoksa ? Kimilerine göre belki de öyledir. Hem de korkusuz olmak yetişkinler için yeterince korkutucu iken. Geçmişin çocukları, korkularına nereden, nasıl sahip oluyorlar da geleceğin yetişkinlerine aktarıyorlar? Kalıtsal mı? Yoksa yaşarken ailelerimizin hayata dair edindiği endişe ve kaygıların bir yansıması mı korkularımız? O korkular ki merak ve cesaretimizi öldürüyor. Ya korku merkezimiz çalışmasaydı, yine de aynı hayatları mı yaşıyor olurduk?

Mert’in kaybolması haberiyle yakından ilgilenen bir gazeteci bu süreçte, geride bıraktığı şifreli defteri üzerinden Mert ile empati kurmayı denerken, kendi yaşantısını sorgulayacağı, korkularıyla yüzleşeceği bir yolculuğa başlıyor. Hayatı birbirine değen olaylar silsilesi olarak görmemizi engelleyen koşullandırılmışlıklarımızla karşılaşıyor yani, iyi okulları kazanamamaktan, başarılı olamamaktan,  toplumun kabul ve beğenilerine dâhil olamamaktan ve kaybetmekten korkarak geçip giden yıllarıyla hesaplaşıyor.

Baba, bilgisayar başında, yaptığı ayakkabıların ayak seslerini takip ederek geçirirken zamanını, oğlunun heyecanlarını, meraklarını duyamamış ve görememiş. Fakat samimi itiraflarında, zor da olsa bu kataraktlı hayatından vazgeçebileceğinin sinyallerini veriyor.

ÖZGÜRLÜK YOLUNDA

Anne, iyi niyetiyle yaşamlarının dengelerini koruyup, hayatın risklerini azaltmaya çalışırken, oğlunun değil çevresindekilerin hayatını kolaylaştırıp, Mert’in güven-korku-cesaret dengelerini altüst etmiş aslında. Oğlunun gitmesi ile durumun farkına varmış olsa da, her şeye rağmen, yaşananların iyi bir enerjiye dönüşeceğine inanıyor.

Her gün aynı evde uyandığınız ama sizi tanımayan insanlar; aile çatısı altında farklı hayatlar yaşayan, sizin farkınızda bile olmayan, her davranışınızı kısıtlayan ve hayatınızı kuşatan zorunluluklar girdabı… Ya da çatısı yollarda kurulan, hayatın ortak paydalarında buluşan, kan bağına ihtiyaç duymayan bir aile.

Bir çocuk, bir kadın ve bir köpek, kaç km yürürlerse bir pili dolduracak enerjiyi üretirler? Güneş enerjisinin elektriğe dönüşmesi gibi, depolarına tıkıştırdıkları özlemlerinden enerjilerini üreten aynı yolun yolcuları… Üçü de hayatlarından kaçıyor. Biri barınaktan, biri hapishanesinden ve diğeri de geçmişinin izlerinden… Kimsenin soru sormaktan korkmadığı, keşfetmenin yaşamın ta kendisi olduğu, üretmenin yoldayken de sürdüğü bir yol arkadaşlığı…

Mert’in dediği gibi: “Pervazın çatlağından sızan buğu bir trenin dumanı olsa… Beni gecekondular, toplu konutlar, gökdelenlerin arasından geçirse, hızlana hızlana tepeleri aştırsa, göçmen kuşların dinlendiği tepelere, kayalıklara bıraksa… Kuşların şarkısına ıslığımla katılsam, yağmur yağsa… Saçlarım sırılsıklam olsa… Gökkuşağı çıksa, altından geçmeye koşsam…”

Aklının bir köşesinde hep yolda olmak fikriyle, içindeki dizginlenemez keşfetme duygusuyla “gitmek” fiilini gerçekleştiremeyenler, bu kitap sizin için…

Benim için güzel bir karşılaşma idi, belki sizin için de öyle olur…

İyi yolculuklar…

Saçlarında Soru İşaretleri Sevim Ak Can Çocuk Yayınları, 176 sayfa
Saçlarında Soru İşaretleri Sevim Ak Can Çocuk Yayınları, 176 sayfa
Show More