İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Sürpriz yeni dünya

İranlı genç sanatçı Vaghar Aghaei’nin yazıp resimlediği, Örümcek Timo’nun öyküsünü anlatan Fırtına Bacası, teknik ustalığın zarafet ve zekâyla buluştuğu çocuk kitaplarından biri. Öykünün sürpriz finali yüzünüzde tatlı bir tebessüm bırakacak.

Pelin ÖZER

Zaman zaman bazı çocuk kitaplarını, o kitapların kahramanlarının da okuduğunu hayal ediyorum. İnsan kahramanların değil de daha ziyade hayvanlar ve bitkiler âleminin, evrendeki insan dışı canlıların… Kitabın düzeyini, başarısını belirleyen ölçütlerden biri de bu olsaydı, kitaplar yayımlanmadan önce o kahramanların da onayından geçseydi daha iyi olurdu, çocuklar daha da severdi o kitapları gibi bir his doluyor içime. Belki de bu nedenle, ne zaman kahramanının da gülümseyeceğini, hatta sırrı ifşa edilmişçesine hafiften utanacağını sandığım çocuk kitaplarıyla karşılaşsam yüzüm aydınlanıyor.
İstanbul’da yaşayan İranlı genç sanatçı Vaghar Aghaei’nin Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan Fırtına Bacası adlı kitabı, öteki meziyetleri bir yana, bu özelliğiyle öne çıkıyor ve çocuk kitaplarından beklentilerimizi asla sınırlamamamız gerektiğini hatırlatıyor. Yaratıcılığın önünün en açık olduğu türlerden biri ne de olsa çocuk yazını. Ve unutmamak gerekir ki bu okumalar sırasında atılan tohumlar, geleceğin yaratıcılık düzeyini de belirliyor.

BİR ÖRÜMCEK AYINDA
Fırtına Bacası’nın kahramanı Örüm-
cek Timo, başrolünde yer aldığı bu kitabı okusaydı, eminim onun da bizim gibi gözleri parlardı. Timo’yu tanımak için, kitabın sırrını ifşa etmeden, ona komşu pencereden bir göz atalım: Timo’nun hayatı fırtınaların odağında geçiyor. Bir örümcek ayında birkaç fırtınayla başa çıkmak zorunda. Gözü bu nedenle hep evinin tavanındaki delikte. Sevimli örümcek ona, “Fırtına Bacası” adını takmış. Fırtına adeta onun güneşi, havası, suyu… Arada bir ona sadece toz toprak getirip canını sıksa da, yaşadığı refahı da bu fırtınaya borçlu Timo. Ne de olsa eşyasının tamamı ve afiyetle yiyip depoladığı onca leziz yemek de bu fırtınanın sırtına atlayarak gelmiş ona doğru. Enstrüman koleksiyonu, yiyecek depoladığı buzdolapları, birbirinden güzel çanak çömleği hep fırtınadan yadigâr. Ama Timo, günün birinde fırtınaya hasret kalıp onu özlemle bekleyeceğini hiç düşünmemişti muhtemelen. Açlıktan çaresizce gözlerini fırtına bacasına diktiği ve garip bir sarsıntıyla her şeyin değiştiği o gün neler olup bittiğini anlatmadan, sürprizi yeni bir dünya olacak bu nefis sonu açık etmeden, sırrı öğrendiğinizde yüzünüzde oluşacak tebessümü hayal ederek anlatmaya burada nokta koyalım.
Tasarım alanındaki eğitimini Tür-kiye’de sürdüren Aghaei’yi daha önce Can Çocuk Yayınları için resimlediği yirmiyi aşkın çocuk kitabıyla tanıyoruz. Minimal anlatımla ve parlak bir fikirle doğup rüştünü ispat etmiş bu ilk kitabında beklenti yaratmayı başaran sanatçının desenlerindeki teknik ustalık, zarafetle ve zekâyla birleşip neredeyse söze yaslanmadan öyküyü taşıyor. Her sayfası ayrı şölen olan Fırtına Bacası, bir resimli kitapta samimiyet, zekâ, incelik, yetenek arayan tüm okurların ilgisini çekecek bir kitap.

Fırtına Bacası Vaghar Aghaei Can Çocuk Yayınları, 36 sayfa
Fırtına Bacası
Vaghar Aghaei
Can Çocuk Yayınları, 36 sayfa
Show More