İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Bir dilek tuttum, inanıyorum, olacak

İçinizden bir dilek tutun ve Dilek Ağacı’nı öyle okuyun.

Yazan: Nihan Bora

İnat etmek, inanmak ya da geleceğe iyimser bakmak mı dersiniz, bilemiyorum ama bu üçünden en az ikisi bir araya geldiğinde iyi şeylerin gerçekleşmesi kaçınılmaz oluyor. Belki de birçok konuda ayrıldığımız gibi; inandığı şeyleri yapan ve yapmayan/yapamayanlar olarak da ayrılıyoruzdur. İnandığını seçince insan, zor bir yolu seçmiş oluyor. Çok şeye direnmesi ve biraz da kulağını tıkayıp yoluna bakması gerekiyor. Zira biz inandığımız şeyi yapmaya çalıştıkça, çoğunlukla çevredeki insanlar –belki en yakınlarımız bile- bizi, “Yapamazsın, boşver” diyerek caydırmaya çalışıyor. Kim bilir bu caydırmalar yüzünden ne hayaller çöpe gidiyor, keşkelerle dolu bir hayat yaşanıyor.
Bırakın bir hayalin peşinden gitmeyi, hayal kurma fikrinin bile tebessüme yol açtığı bu dünyada içinizi açacak bir kitap, Dilek Ağacı. Kyo Maclear’in kaleme aldığı ve Chris Turnham’ın resimlediği kitapta küçük Umut, boyundan büyük bir öğütle karşımızda: “Dilek ağacını bulmak için haritaya veya pusulaya ihtiyacınız yok. Bir dilek tutmanız ve yanınıza bir arkadaşınızı almanız yeterli..”
Bir dilek ağacı bulma hevesiyle yola çıkıyor. Elbette onu da yoldan çıkarmak isteyen birileri var, hem de kardeşleri. Fakat Umut, onları dinlemiyor bile. Yoluna bakıyor. Zerre umutsuzluğa kapılmıyor. Yanına yakın arkadaşı ve aynı zamanda kızağı olan Karkış’ı alıyor, yola koyuluyorlar.
Umut, bu inancına ortak olan yoldaşıyla daha da güçleniyor. Ormanın derinliklerinde sevimli hayvan arkadaşlarıyla karşılaşıyor ve hiç unutamayacakları anlar yaşıyorlar. Uzun süren yolculukta görüyoruz ki sanki Umut ve Karkış, ormanın dilek ağacı olmuş da etrafa farkında olmadan iyilik ve güzellik yayıyorlar.
Size de olur mu bilmem. Çıkar gözetmeden, sadece içinizden geldiği için başkasını mutlu edince kendi yolunuz da sanki kolaylaşır, dileğinize yaklaşırsınız. İyilik bulaşıcıdır belki de. Umut’un yolunda da yardımseverliğin nelere vesile olduğunu görüyoruz.
Yazarın az ama öz cümleleri derdini çok iyi anlatıyor. Öyküye uygun incelikle seçilen renk ve çizimlerle, ortaya çıkan his, okuyana tam anlamıyla bir ziyafet sunuyor. Umut’un yaşadığı atmosfer ancak bu kadar iyi resimlerle anlatılabilirdi.
Kitabı okuduktan sonra pastel renklerin güzel bir şarkı gibi etrafa yayıldığını hissederken, insan hemen bir dilek tutup yola çıkmak istiyor. Ama kimseye kulak asmadan, inanç ve iyilikle. İşte o zaman dileğinizin olmaması için hiçbir sebep yok…

Dilek Ağacı Kyo Maclear Resimleyen: Chris Turnham Türkçeleştiren: Oğuzhan Aydın Redhouse Kidz Yayınları 36 sayfa
Dilek Ağacı
Kyo Maclear
Resimleyen: Chris Turnham
Türkçeleştiren: Oğuzhan Aydın
Redhouse Kidz Yayınları
36 sayfa
Show More

1 Comment

Comments are closed