İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Eyvah! Parkımıza bir canavar dadanmış!

Dostlarımız yanımızdaysa, tam gaz bir cesaretle korkumuzun üstüne gitmişsek, üstüne tüm yaşananların komik bir yanlış anlaşılma olduğunu fark etmişsek, eh değmeyin keyfimize! 

Yazan: Hazal Baydur

Parkta sıradan bir gün. Karga Kuzi, Sarman Kedi, Köpek Kara, Serçe Tini, Fare Foni, Kirpi Pi, Böcek Mini ve diğerleri… Kimi günlük rutinini sürdürüyor kimi bir köşede miskinlik peşinde. Çocuklar öğle uykusuna yatmışken ortama çöken dinginliği ve huzuru bozan ise Martı Martin’in yetiştirdiği bir dedikodu oluyor. Tüm hayvanların canının tehlikede olduğunu söyleyen Martı Martin, sonunda baklayı ağzından çıkarıyor; parka bir canavar dadanmış!
Çocuklar korktukları şeylere canavar, öcü, yaratık gibi isimler takabilir. Ortada korkulacak bir şey olmadığını kabullenmeleri ise gerçeği öğrenmelerine bağlıdır. İşte Park Canavarı’nda yaşanan da tam olarak bu. Parklarına dadanan canavar ne kadar korkunç olursa olsun onu alt etmeyi kafasına koyan hayvan dostlarımız yaşam alanlarını korumak için bir plan yapıyor. Sonrasında ise gerçekler su yüzüne çıkıyor ve korkulacak bir şey olmadığı anlaşılıyor. Hikâye bir yandan dayanışmanın ve dostluğun üzerinde dururken bir yandan bilgiyi ve korkuyla yüzleşme cesaretini kutsuyor. Bir bakıma şöyle de diyebiliriz: Dostlarımız yanımızdaysa, tam gaz bir cesaretle korkumuzun üstüne gitmişsek, üstüne tüm yaşananların komik bir yanlış anlaşılma olduğunu fark etmişsek, eh değmeyin keyfimize! Günlerce yaşadıklarımızı anlatır güleriz.
Hafize Çınar Güner’in yazıp Mustafa Delioğlu’nun resimlediği Park Canavarı’nı elime ilk aldığımda gerek büyüklüğü gerek rengârenk çizimleriyle kitabı oldukça albenili bulmuştum. Kitabın gidişatının ve sürprizsiz sonunun bu albeniyi biraz söndürdüğünü itiraf etmem gerek. Ancak bu durum verilmek istenen mesajı gölgelememiş. Delioğlu’nun her bir karakter için ortaya koyduğu şık ve ince iş, kaliteli bir baskıyla buluşunca da kitap tamamlanmış.
Tüm bunların haricinde sıklıkla karşılaştığım, İstanbul’un yerlisi olan bu hayvanlarla birer kitap kahramanı olarak tanışmak beni daha önce hiç kıyısında dolaşmadığım bir âleme sürükledi. Bunda, parktaki canavarla uğraşmak yerine ada vapuru etrafında dolanıp simitlerimize ortak olmak isteyen Martı Martin’in etkisi büyük. Ama hayat böyle işte Martin, bazen arkadaşlarımızı korkunç bir canavardan kurtarmamız gerekir!

Park Canavarı Hafize Çınar Güner Resimleyen: Mustafa Delioğlu Kelime Yayınları, 32 sayfa
Park Canavarı
Hafize Çınar Güner
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Kelime Yayınları, 32 sayfa
Show More