İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Biriken suların içine cup diye…

“Yaşasın!
Yağmur yeniden başladı.”*

Yazan: Hasret Özdemir

Bazen kendi kendime bir oyun oynuyorum. Oyunumun adı, tek kelime oyunu. “Tek kelimeyle bu neye benziyor?”, “Tek kelime ile şunu anlatsam, o hangi kelime olurdu?”, “Tek kelimeyle tanımlamam gerekseydi ne söylerdim?” gibi… Sam Usher’in yazıp resimlediği Yağmur kitabı için de aynı oyunu oynadım, tek kelimeyle anlatmak istesem ne söylerdim?
“Neşe” oldu, uygun gördüğüm kelime.
Kitabı okuyup bitirdiğimde, ıslanmaktan korkmadan suların içinde zıplayan, sevinç içerisinde koşuşturan, su birikintilerine bakıp hayallere dalan çocuk görüntüleri gözümün önünden geçti ve gülümsediğimi fark ettim. Yağmurdan saklanmadan, kirlenmekten kaçınmadan geçen bir çocukluk, özgür geçen bir çocukluktur ve ne kadar da güzeldir.
Londra’nın günler boyu bitmeyen yağmurlarından ilham aldığını düşündüğüm İngiliz yazar ve çizer Sam Usher, yağmurdan yola çıkarak küçük bir çocuğun dedesi ile arasında geçen diyalogları başarılı bir şekilde hikâyeleştirmiş. Bardaktan boşanırcasına yağmur yağan bir gün, küçük çocuk dışarı çıkma hayalleri kuruyor. Ancak dedesi yağmurun durmasını beklemekte kararlı. Bakalım evden çıktıklarında yaşadıkları macerayı sevecek misiniz, yüzen şehri ve karnavalı siz de tanıyabilecek misiniz?
Sam Usher, çizgisi oldukça güçlü bir illüstratör. Çizimleri bana, Ronald Dahl’ın kitaplarından tanıdığımız Quentin Blake’i anımsatıyor. İkisinin de korkusuz kaligrafik çizgileri, canlı renkleri ve güçlü desen bilgileri var. Sam Usher bu kitapta ev ve yağmurlu (nispeten) karanlık dış mekân betimlemelerini çok güzel çözmüş, renkler sıcacık. Detaylar çok özenli ve üzerinde konuşacak, hayal kuracak bir sürü malzeme var.
Eğer Yağmur’u severseniz, bu serinin yine Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçeleştirilen Kar ve henüz dilimize kazandırılmamış Sun (Güneş) adında iki kitabı daha bulunuyor. En çok sokakta özgürce geçen çocukluğunu özleyenlere öneriyorum, biriken suların içine yeniden cup diye…
*Sam Usher

 

 

 

Yağmur
Sam Usher
Türkçeleştiren: Ali Berktay
Türkiye İş Bankası
Kültür Yayınları, 36 sayfa
Show More