İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Mevsimlerin gelişine sevinmek için…

Yeoman’ın cümlelerine eşlik eden Blake’in kendine has çizgileri, bütün bir yılı şenliğe dönüştürüyor ve yüzümüze gülücükler konduruyor.

Yazan:Elif Şahin Hamidi

Usul usul geliyor sarı sonbahar. Rüzgârın şarkısını dinlemeye başladık bile. Sabahlar ve geceler serin. Gökyüzü bazen suratını asıyor ve ansızın iri damlalar hâlinde boşanıyor gözyaşları. Sonbaharın kapıyı çaldığı şu günlerde, bir kerecik daha yalınayak yere değmek, bir kerecik daha denizin tuzuna bulanmak için can atıyoruz. Beri yandan sararmış yaprakların o büyülü hışırtısını işitmek, kahverengi, sarı, kırmızı ve turuncunun dansına tanık olmak için sabırsızlanıyoruz. Çünkü her mevsim ayrı güzel. John Yeoman ve Quentin Blake’in ortak çalışması olan Bütün Bir Yıl Boyunca isimli kitap da bunu hatırlatıyor bize; mevsimlerin gelişine sevinmek için bir sürü neden var diyor.

Mevsimler iyi güzel de hani şu mevsime göre kılık kıyafet kuralları yok mu, işte bunlar bazen keyif kaçırıyor. Örneğin kış mevsiminde lahana gibi kat kat giyinmek zorunda kalmak çok sıkıcı değil mi? Adeta kolları iki yana açılmış bir korkuluğa dönüşüyor insan; kıpırdayabilene aşk olsun! Quentin Blake’in çizimleri, işte bu çaresizliği çok komik bir şekilde yansıtıyor. Çizimlerin dile getirdiği ise Yeoman’ın cümleleriyle tam olarak şu: “Kendinden korunaklı bir kutup ayısı gibi o fazladan kat kat şeyleri giymek zorunda kalmasaydım çok mutlu olurdum”.

Yeoman’ın cümlelerine eşlik eden Blake’in kendine has çizgileri, bütün bir yılı şenliğe dönüştürüyor ve yüzümüze gülücükler konduruyor. Eminim Blake’in deli dolu, neşeli çizgilerine büyük-küçük bütün okurlar aşinadır. Çünkü beş yaşından beri çizim yapan ve ilk kez 1960 yılında John Yeoman metinleriyle çocuk kitabı resimlemeye koyulan Blake, daha sonra Roald Dahl ve Joan Aiken’in kitaplarını da çizgileriyle renklendirip şenlendirdi. Dolayısıyla Dahl hayranlarının aynı zamanda Blake hayranı olması da kaçınılmazdır diye düşünüyorum. Bu arada Blake’in, Yeoman ile olan işbirliği tam 58 yıldır devam ediyor ve ikili, bu zaman zarfı içerisinde, birlikte pek çok kitaba imza attı. Mevsimlere neşe katan Bütün Bir Yıl Boyunca da bu muhteşem ikilinin güzel işlerinden biri.

 

 

 

Bütün Bir Yıl Boyunca
John Yeoman
Resimleyen: Quentin Blake
Türkçeleştiren: Behlül Dündar
Hep Kitap, 32 sayfa
Show More