İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Siz hiç çocuk oldunuz mu?

Elif Yonat Toğay sanki çocukların gözlerinin içine bakıyor, muzipçe gülüyor ve “yanınızdayım” diyor.

Yazan: Ezgi Berk

Elif Yonat Toğay, on öyküden oluşan Atıştırmalık Öyküler kitabıyla karşımızda. Her öykü birbirinden bağımsız, farklı karakterlerin yer aldığı mini sahnelerden oluşuyor ve çocukların gözünden yine çocuklar için yazılmış. Sanki çocukların gözlerinin içine bakıyor, muzipçe gülüyor ve “yanınızdayım” diyor. Öykülerin her biri, gündelik hayatın içinden ya geçmişte başımıza gelmiş bir an, ya da şimdinin çocuklarının kesin yaşadığı bir günü betimliyor.

Öyküler, günün en can alıcı anından başlıyor, olayın ortasına balıklama dalıyoruz. Çocuğun kafasının içindeyiz. Utanç, heyecan, mutluluk, umut, hayal kırıklığı duygularını yaşanan durumun içinde an be an hissedebiliyoruz. Örneğin, sabah uyandığında altına yaptığını fark eden bir çocuğun yataktan kalkmak istememesi ve anneannesinin her sabah odasına gelip onu uyandırdığı zamanın gelmemesi için aklına üşüşen binbir tilkiyle mücadelesi size de tanıdık geliyor mu? Peki, annesiyle babası ayrılmış bir çocuğun onları tekrar bir araya getirmek için kalkıştığı numaralar? Sahi, yeni doğan bir bebeğin varlığıyla tahtı sarsılan büyük çocuk olmakla nasıl baş etmiştiniz?

Bir de dijital çağa doğanların dünyasına bakalım. Sosyal medyayı ve interneti aktif kullanan bir çocuğu ebeveyni müzeye götürmek isterse neler olur? Sürekli bağıran okul müdürünü hatırladınız mı? Evet, aynı müdür okul kapısında saç tıraşı kontrolü de yapıyor. Babaanne tavsiyesiyle ebeveynleriyle yaşadığı sorunları çözmeye çalışan çocuğu tanıyor musunuz? Peki ya “o tabak bitecek!” nidaları sizin evde de yükselir mi? Sürekli bir etkinlikte olduğu için hiç ama hiç oyun oynamaya zamanı olmayan çocuk da kim? Komşunun kızı mı?

Kitabın içindeki öyküler işte bu kadar hayatın içinden, bu kadar tanıdık. Yetişkin olup unuttuğumuz çocuk bakışıyla karşılaşıyoruz. Her gün üzerine hiç düşünmeden, otomatik bir makine gibi sarf ettiğimiz sözlerin çocukların ruhundaki yansımalarını görüyoruz. Etraftaki çocukların hislerini, düşüncelerini fark etmek isteyenler bu atıştırmalık öykülerle yola çıkabilir. Büyüklerin dünyasında kendine yer açmaya çalışırken tökezleyen çocuklar ise kendilerini anlayan, içinde bulundukları durumu tüm açıklığıyla tarif eden öykülerle hem eğlenecek hem de yetişkinleri çekiştirmenin keyfine varacak.

 

 

 

Atıştırmalık Öyküler
Elif Yonat Toğay
Resimleyen: Maria Brzozowska
Tudem Yayınları, 72 sayfa

 

 

Show More