İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Merhaba

12-18 Kasım tarihleri arasında Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nı kutladık. 20 Kasım ise Dünya Çocuk Hakları Günü’ydü. Önemli gün ve haftalar listesinde birbirini takip eden iki satır… Öte yandan liste öylesine uzun ki insan nasıl takip edeceğini, neyi önemseyip neye dikkat edeceğini şaşırıyor.

Neredeyse her güne ya da haftaya bir “önem” atfeden bu tür listelere, öğrencilik yıllarımızdan aşinayız hepimiz. Liste kabarık olunca; üstüne üstlük okullarda “resmi” düzeyde dayatılınca, “güne atfedilen önem” çoğu kez lafta kalıyor, bilince çıkamıyor. Gönül ister ki Dünya Çocuk Kitapları Haftası ve Dünya Çocuk Hakları Günü söz konusu olduğunda iş farklı olsun.

“… kitap toplumun dününü, bugünü, yarınını içinde saklar, bir çınar gibi köklerini ülkenin damarlarına salar. Nitelikli kitap, nitelikli insan yetiştirir.” Yazar, eleştirmen Mavisel Yener’in kaleme aldığı, ÇOGEM – Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce yayımlanan 2018 Çocuk Kitapları Haftası Türkiye Bildirisi’nden aldığım bu satırlar, beklentimizin yakıcılığını özetliyor sanki.

Geleceğe umutla bakabilmemizin yolu nitelikli çocuk kitaplarından geçiyor!

Safter Korkmaz

Show More