İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Merhaba,

Safter Korkmaz

Edebiyat dergisi yayımlamak zor iştir. Her yıl pek çok dergi başlarken yayın hayatına, pek çoğu da kapanıp gider; parlayıp sönen yıldızlar gibi. Kimi üç sayı kimi beş sayı dayanır güçlüklere. Kâğıt ve baskı maliyetleri yüksektir, dağıtımcılar öyle rakamlar ister ki yerinden kıpırdayamazsın; bazen yasalarla başın derde girer bazen yayıncılık dünyasının karanlık köşelerinde yolunu kaybedersin. Editoryal bağımsızlığını korumak, nitelikli içerik oluşturmak güçleşir; heyecanını yitirirsin. Bir bakmışsın ki okuma kültürünün zayıflığından, okur ilgisinin yetersizliğinden bahsetmeye başlamışsın. Eh, geçmiş ola!

Her şeye inat, kök salmayı başaranlar da vardır tabii ki. Yıllara meydan okuyanlar, ilk günkü heyecanla önlerine koydukları hedef doğrultusunda yollarına devam edenler… İşte onlar, okurlarıyla buluşabilmeyi başaranlardır. Okurun tepkisi; beğenisi ya da yergisi diri tutar bu dergileri. İyi Kitap da onlardan biridir. 2009 Mart’ından 2020 Mart’ına, çocuk ve gençlik kitaplarının peşinde geçen 11 yıl…

Evet, İyi Kitap 11 yaşında!

İyi Kitap, tarafsız yayıncılık anlayışından ve editoryal bağımsızlığından bir an olsun ödün vermeden, çocuk ve gençleri iyi kitaplarla buluşturma hedefi doğrultusunda, alanında tek yayın olmanın sorumluluğunu taşımaya devam ediyor. Yazar, çizer, editör, çevirmen, akademisyen… çocuk ve gençlik edebiyatının içinden gelen onlarca değerli kalemin katkılarıyla vücut bulan dergimiz, yurdun dört bir yanında binlerce okuruyla buluşmaya devam edecek.

11. yaşımız kutlu olsun!

Show More