İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Zıt kutupların dostluğu

Arkadaşlık, takım ruhu ve yaratıcılığa dair çok önemli dersler içeren kitabın gücü, bunları tek bir öğretici cümle kurmadan hissettirmeyi başarması.

Yazan: Özlem Toprak

Çocukluk arkadaşlarının yeri ayrı olur. Aradan yıllar geçip onları hiç görmesek bile, ilk oyun oynadığımız arkadaşlarımızı hatırladığımızda hep gülümseriz. Özellikle benim gibi mahalle arkadaşlığını, sokaklarda koşturmayı tatmış olanlar, biraz da masal gibi anlatır o günleri. Cary Fagan’ın Tudem Yayınlarından çıkan Yalnız Kurt ile Vızvız: Denizaltı Macerası kitabını elime aldığımda, yine o arkadaşlarımı anmadan duramadım ve gülümsedim.

Yalnız Kurt ile Vızvız, kendine ait dünyasında çok mutlu olduğunu ve hiç arkadaşa ihtiyacı olmadığını düşünen Renata ile komşu evdeki Livingston Flott arasında beklenemedik şekilde gelişen dostluğu anlatıyor. Zoe Si’nin eğlenceli çizimleriyle renklenen, Damla Kellecioğlu’nun Türkçeleştirdiği kitap; karakter olarak birbirine tamamen zıt iki çocuğun hayal güçlerinde birleşerek kurdukları dünyaya odaklanıyor.

Renata, arka arkaya keyifle okuduğu ansiklopedik kitapları ve kendi başına geliştirdiği projeleriyle günlerini geçiren ve arkadaşa hiç ihtiyacı olmadığını düşünen bir çocuk. Günlerden bir gün anne-babası bir davete gitmişken, yaptığı yaramazlık sonrası ağabeyinden kaçarak evlerine sığınan yan komşunun oğlu Livingston Flott yüzünden sessiz, sakin dünyası altüst oluyor.

Neşeli, konuşkan Livingston, Renata ne olduğunu bile anlamadan daha o sabah buzdolabı kolisi ve türlü malzemeyle ürettiği denizaltı oyununa ortak oluyor ve ikili bir anda evin oturma odasından okyanusa doğru heyecanlı bir maceraya atılıyor.

Okulda hiç arkadaşı olmadığı için kendisine Yalnız Kurt denildiğini işiten Renata, bu hareketli çocuğun lakabının da durmadan konuşması sinek vızıltısını andırdığından Vızvız olduğunu öğreniyor. Yalnız Kurt ve Vızvız, denizaltına birlikte bindiğindeyse zaman ve mekândan bağımsız özgür bir dünyanın kapıları ardına kadar açılıyor.

Cary Fagan, hazır hiçbir oyuncağın veremeyeceği hazzı, çocukların sınırsız hayal gücünü, bu okyanus macerası ile gerçek kılmayı başarmış. Öyle ki minik okurlar kendilerini bir anda deniz altında fersah fersah uzakta, türlü deniz canlısının arasında korsanlarla pazarlıklara girişilen ve ekmek kızartma makinesine benzeyen başka bir denizaltının dehşet saçtığı bu tatlı maceranın tam ortasında buluyor.

PAYLAŞILAN HAYALİN GÜZELLİĞİ
Arkadaşlık, takım ruhu ve yaratıcılığa dair çok önemli dersler içeren kitabın gücü, bunları tek bir öğretici cümle kurmadan hissettirmeyi başarması. “Renata, zaman zaman manevra yapmak zorunda kalıyordu; çünkü düşüncesiz insanlar okyanusa bir sürü atık madde fırlatıp atmıştı. Karşılarına şu âna kadar bir DVD oynatıcı, bir koltuk ve hatta bir de klozet çıkmıştı!” diye yazan Fagan, mizah dolu diliyle çevre kirliliğine de dikkat çekiyor. Kitabın en değerli yanlarından biri de iki çocuğun paylaştığı bir oyunun nasıl da dönüştürücü bir gücü olabileceğini göstermesi. Yazar, bu dönüşümü Renata’nın bir ara “okyanusta” tek başına ilerlerken hissettikleri üzerinden şöyle aktarmış: “Renata, topu tutmaya devam ederek, kendini suyun akışına bıraktı. Sonuçta yalnızlığı seviyordu ve bu deneyim, insanın en yalnız kalabileceği anları sunmuştu onda. Kendini çok iyi hissetti, en azından bir süreliğine. Ama sonra, kendini az önceki kadar iyi hissetmemeye başladı. Hatta yalnızlık onu biraz mutsuz etti… Yeniden lomboza baktı, Livingston’un hâlâ camda olduğunu görmek onu sevindirdi.”

Ödüllü çocuk ve yetişkin edebiyatı yazarı Cary Fagan, 1957 yılında Toronto, Kanada’da doğdu. Birçok roman, kısa öykü ve çocuk kitabı yazan ve hâlen doğduğu şehirde yaşayan Fagan’ın Tudem Yayınlarından çıkan Aslan Firarda, Şapkada Eriyen Bay Karp, Dünyanın En Komik Adamı başlıklı kitapları da bulunuyor. Bir aslan ile küçük bir kız çocuğunun arkadaşlığını anlatırken her türün hak ve özgürlüğüne vurgu yapan yazar diğer iki kitabında da kardeşler arası çekişme, koşulsuz dayanışma, merak, üretim ve tüketim gibi konulara eğiliyor. Çocukluk anılarından, küçük yaşta ailesiyle çıktığı yolculuklardan esinlenen Fagan, her seferinde muzip bir dille unutulmaz karakterler yaratmayı başarıyor.

“Yalnız Kurt ile Vızvız”ın maceralarıyla bir kez daha çocukların kalbini fethetmeye hazırlanan yazar, belli ki bu ikilinin maceralarını devam ettirecek. Tüketim toplumunun ortasında, herhangi bir bağ bile kurmadan bir kenara bıraktıkları oyuncakların arasında giderek yalnızlaşan çocuklara, en büyük eğlencenin birleştirecekleri hayal güçlerinde saklı olduğunu hatırlatan kitap, yeni maceraları da heyecanla bekleten bir kurguya sahip. Renata’nın kendine bile itiraf edemeden arkadaş olduğu Vızvız, tek başına bilginin kuru kaldığı zamanlarda birlikte yaratılacak ve keşfedilecek dünyaların büyüsünü gösteriyor bu Yalnız Kurt’a. Yalnızlık da tam o anda bitiyor…

Yalnız Kurt ile Vızvız:
Denizaltı Macerası
Cary Fagan
Resimleyen: Zoe Si
Türkçeleştiren: Damla Kelecioğlu
Tudem Yayınları, 88 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More