İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Merhaba,

Neredeyse 2-3 ayda bir sayfalarımızda adını anmak zorunda kaldığımız Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, bizi yine şaşırtmadı. Kasım ayının son günlerinde, çocuk ve gençler için yayımlanmış üç kitabı “muzır” ilan etti. Kitaplardan ilki, 2018’de yitirdiğimiz değerli yazar Christine Nöstlinger’in Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Evde ve Uzakta’sı. Yapı Kredi Yayınları etiketi taşıyan, Heinz Janisch ve Helga Bansch ortaklığında okura ulaşan Bazı Günler ise sansürden nasibini alan ikinci eser. Daha önce yine Muzır Kurulun gadrine uğrayan, Hep Kitap’ın yayımladığı Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabının ikincisi, Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler – 2 de yasakçı zihniyetin bir diğer kurbanı oldu.

Kurul, hedefine hep toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan, özgürlükçü kitapları oturtuyor. “Dini ve milli değerler” bahane edilerek sansüre uğrayan eserlerin neredeyse tamamı, patriarka eleştirisi içeren, güçlü kadın kahramanları öne çıkaran anlatılar. Bu durum, sansür ve yasaklarla bize dayatılmaya çalışılan yaşam biçimi hakkında yeterli ipucu sağlıyor.

Edebiyat eserlerine uygulanan sansür, ülkemiz adına zaten büyük bir utanç kaynağıyken şimdi bir de Nöstlinger ve Janisch gibi, dünya çocuk edebiyatının sembol isimlerini yasaklamanın tarifsiz hadsizliğine tanıklık ediyoruz. Sadece bu bile Kurulun, edebiyatla uzaktan yakından ilgisi olmadığının kanıtıdır.

Safter Korkmaz

Show More