Üç sihirli inci kime düşer? – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

İç kapakları, kitabın yazarı Sezai Ozan Zeybek’in çocukları Azade ve Ahmet Aziz resimlemiş. Öyle yakışmışlar ki kitaba ve öyle sevimli bir ruh katmışlar ki insanın bu iç kapakları öpesi geliyor.

Yazan: Melek Özlem Sezer

Epeydir tartışılan bir emeğin adaletli değerlendirilmesi sorunu: Kitap kapaklarında yazar ve ressam isimlerinin punto oranı ne olmalı? Öyle ya kimi kitaplarda resim yalnızca renk katıyor, kimilerinde metne destek oluyor kimilerinde ise resmin işlevi o kadar güçlü ki onlar artık ortak kitap olarak anılmayı hak ediyor.
Ben de görsel emeğe adalet için, Üç Sihirli İnci hakkında yazmaya önce resimlerden başlamak istedim. Bunun da çok hoş bir nedeni var. İç kapakları, kitabın yazarı Sezai Ozan Zeybek’in çocukları Azade ve Ahmet Aziz resimlemiş. Öyle yakışmışlar ki kitaba ve öyle sevimli bir ruh katmışlar ki insanın bu iç kapakları öpesi geliyor. Aynı şekilde kitabın görsel başarısında Esra Uygun’un estetik fırçasının hakkını da -punto dâhil- vermek gerek.
Klasik bir masal şablonu üzerine oturan Üç Sihirli İnci, ömrünün sonlarına yaklaştığının bilincinde olan taş ustasının, sırlarını devredeceği bir çırak aramasını konu ediniyor. Usta hiçbir adayı beğenmiyor, sonunda sıska bir kızda karar kılıyor. Sınav üç sihirli inciyi bulmak: Biri yağmuru dindiren, diğeri rüzgârı durduran, sonuncusu ateşi söndüren. Usta, kızı yolculuğunda ona yardımcı olacak bir evliyaya yönlendiriyor. Kız maceralı yolculuğunda önce onu bataklıktan geçirecek yılana, ardından dağı aşıracak kanatlı ata ve buzdan okyanustan geçirecek ejderhaya rastlıyor. Yılanın derdi yağmurdan, atın rüzgârdan, ejderhanın ise ateşten yoksun kalmak. Hepsi de kızdan bunları evliyaya sormasını istiyor. Sonunda vardığı kara ormanda herhâlde söz edilen evliya o olsa gerek ki koca meşe ona üç soru sorma hakkı tanıyor. O da bu hakkı Karun gibi zengin olabileceği sorular yerine arkadaşlarının soruları için harcıyor. Onların arzularına kavuşmalarını engelleyenin; ejderhanın boğazına, atın kanadına ve yılanın kuyruğuna takılmış taşlar olduğu ortaya çıkıyor. Taşların içinde ise sihirli inciler var.
Böylece kız sınavı geçiyor ya usta ve evliyanın sınavı eksik kalıyor bence. Neden devanın nerde olduğunu bildikleri hâlde, bu hayvanları (bir gün hikâyelerini kurmak için işe yarasın diye) dert içinde bırakmışlar?

 

 

 

Üç Sihirli İnci
Sezai Ozan Zeybek
Resimleyen: Esra Uygun
Nito Kitap, 40 sayfa

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

21 Aralık 1971’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde masal analizi dersleri verdi. Milliyet Çocuk (Miço) dergisinde köşe yazarlığı yaptı. TRT radyolarına masal programları hazırlayıp sundu. Şiir, öykü ve masal alanlarında uğraş veriyor. Yaşamını senaryo yazarlığı ve seslendirme yaparak kazanıyor. 1998 Cemal Süreya, 2000 Behçet Aysan ve 2011 Nüzhet Erman Şiir, 2001 Arıburnu En İyi Uzun Metrajlı Film Öyküsü, 2010 Oğuz Tansel Halk Bilimi ödülleri var. Kitapları: Şiir: Derin, Söğüt Sefareti, Söğüt Sefası Meyhanesi, Yusuf ile Zeliha, Sözcük Dülgeri Ali (Azerbaycan), Nefser Araştırma-İnceleme: Masallar ve Toplumsal Cinsiyet, Masal Masal Matitas (Yetişkinler için masal antolojisi) Çocuk Kitapları: Sakız Çiğneyen Kedi, Eldivenlerimi Kim Çalıyor? Büyüklere Mektuplar, Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri, Karagöz’ün Gölgesini Kim Çaldı? Eyvah Gölgeler Değişiyor, Ejderhamın Sevdiği Oyunlar, Dolapta Kim Var, Benim adım On üç, Uuuu, Yokoko, Sordum Durdum, Şiir Yazdım Masal Sandım

Yorum yaz