İyi Kitap

Çocuğunuzla birlikte olduğunuz sürece ne yaptığınızın çok da önemi yok, sevginizi gösterin yeter!

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Ukraynalı çizer Snezhana Soosh’un, sevginin sıcaklığını ta derinden hissettiren, insanın burnunun direğini sızlatan o duygu yüklü ve huzurlu çizgilerini ilk kez sosyal medyada görmüş ve hayran olmuştum. Eski zaman insanlarını çağrıştıran, kıvırcık saçlı-sakallı, hayli iri cüsseli, şefkatli, sevgi dolu babaya ve onun pembe yanaklı, sevimli mi sevimli minik kızına vurulmamak imkânsızdı. Sonradan öğrendim ki bu çizimlerin büyülediği tek kişi ben değilmişim. Çünkü Soosh, 2016 yılında yaptığı bu şahane illüstrasyonlarla, çoktan sosyal medyada bir fenomen olmuştu.

Soosh’un çokça ilgi toplayan illüstrasyonları, 2017 yılında Amerikalı bir yayıncı tarafından kitaplaştırıldı. Yine Soosh tarafından kaleme alınan, kısacık ama samimi ve dokunaklı cümlelerin eşlik ettiği kitap, bugüne dek biri Türkçe olmak üzere tam dokuz dile çevrildi.

Son yıllarda, ebeveynleri ataerkil sistemin dayattığı, babalık-erkeklik ya da annelik-kadınlık rollerinin dışına çıkmaya davet eden çocuk kitaplarının sayısı giderek
çoğalıyor. Babam Yanımdayken de genelgeçer ya da yaygın babalık rollerine dair ezberleri bozan kitaplardan biri. Soosh’un çizgileriyle can verdiği baba figürü, “her şeyi mümkün kılabilen, kocaman, nazik ve sevgi dolu bir koruyucu” olarak karşımıza çıkıyor. Minik kızının gözünde bir süper kahraman olan bu kocaman baba, sürekli çocuğa bir şeyler öğretmeyi körükleyen yaygın anlayışın tersine, minicik kızından bir şeyler öğreniyor. Karşılıklı bir ilişki söz konusu yani. Bu sevgi dolu ilişkide baba-kız birbirinden gülmeyi, eğlenmeyi, yeni şeyler denemeyi, teselli etmeyi, sarılmayı, yardımlaşmayı ve dahası yıldızlara ulaşmayı öğreniyor. Soosh’un suluboya ile renklendirmeyi tercih ettiği ve pastel tonların ağır bastığı illüstrasyonları, baba-kız ilişkisindeki minik detaylara odaklanıyor ve aslında mutluluğun küçük ayrıntılarda gizli olduğunu fısıldıyor.

Soosh, kitabın sonuna düştüğü notta “Bu baba, oğlum için olabilmeyi umduğum ve oğlumun da bir gün kendi çocukları için olabilmesini umduğum türden bir figür,” diyor. Bence bu baba, tam da günümüz anne babalarına örnek olacak bir figür. Sürekli bir koşuşturmacanın içerisinde boğulan, hiçbir şeye vakit yetiremeyen, bunun verdiği vicdan azabıyla çocuğunu önüne katıp hangi aktiviteye koşacağını şaşıran anne babalar, bu baba-kıza dikkatle baktıklarında şunu görecekler: Çocuğunuzla birlikte olduğunuz sürece ne yaptığınızın çok da önemi yok, sevginizi gösterin yeter.

 

 

 

Babam Yanımdayken
Soosh
Türkçeleştiren:
Cemre Ömürsuyu Seyis
Redhouse Kidz, 36 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler ve hazırladığı dosya konuları Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, K24, gazeteduvar.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış iki kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. Eşinin atanması nedeniyle Maltepe Üniversitesi’ndeki işinden ayrılmak zorunda kaldı. Şimdilerde Safranbolu’da yaşıyor ve okuyup yazma işini hevesle sürdürüyor.

Yorum yaz