İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Çin mitolojisinden hikâyeler

Çin mitolojisinden hikâyeler

Nurduran DUMAN

Kaynak Çocuk Yayınları, kadim Çin kültürüne ait efsaneleri güzel resimler eşliğinde anlatan bir dizi yayımlamaya başladı: “Resimli Ünlü Çin Efsaneleri Dizisi”. Denizi Dolduran Cingvey ile insanın yaradılışını konu alan Nüva İnsanı Nasıl Yarattı serinin son kitaplarından.

Çin kültürü, günümüzün Batı, diğer deyişle egemen kültür dünyasının “özellikle başını çevirerek” yeni yeni bakmaya başladığı, üstelik çok renkli ve zengin bir kültür. Kaynak Yayınları, bu kültürün böyle zenginleşmesine ve gelişmesine kaynaklık eden efsaneleri derlediği kitaplarla bir çocuk edebiyatı dizisi yayımlamaya başladı: “Resimli Ünlü Çin Efsaneleri Dizisi”. Yayınevi, China Intercontinental Press tarafından hazırlanan diziyi İngilizceden çevirerek okura sunmakta. En başta şu hemen söylenebilir: Kitaplar yetişkin okurun da ilgisini çekebilir. Görseller ise adeta bir fantastik animasyon filminin içine çekiyor insanı.

Dizinin son yayımlanan kitaplarından Denizi Dolduran Cingvey, on milyonlarca yıl sürse de denizi doldurmaya kararlı Cingvey kuşunun hikâyesini konu ediyor. Kahramanımız Nü Va bir kral kızı, ne var ki kral halkına hizmet ederken yoğunluktan özel yaşamını ihmal ettiğinden Nü Va da ilgisizlikten, yalnızlıktan ve oyun oynayacak kimsesi olmadığından yollara düşüyor, çok sevdiği güneşin doğuşunu görmek için denize açılıyor ve denizde ölüyor. Nü Va’nın, dünyaya kuş olarak tekrar geldikten sonra, onu öldürdüğü için denizden intikam alma çabasına tanık oluyoruz öykü boyunca. Efsane belki birkaç sayfa, ancak düşündürttükleriyle zihinde yaprak yaprak çevrilip çoğalıyor. Kimilerinin inanmadığı ama burada kesinlikle inanılan “Reenkarnasyon” efsanenin dönüm noktasını oluşturuyor. İntikam” hakkındaki hikâye, “Bu kadar da olmalı mı?” gibi olumsuz düşünme gereğine neden olurken, “kararlılık”, “birlik”, “direnmek” hakkında ise olumlu ve kararlı düşünceler üretmemize yol açıyor. Karadan aldığı küçük taşları ve dal parçalarını minicik gagasıyla yorulmaksızın taşıyıp denize atan Cingvey kuşunun romantik tarafımıza dokunması ise insanı hiç şaşırtmıyor. Koca Su Tanrısı Gongon’un hayranlığını kazanmış, denizi doldurmak için onun desteğini almış bir kuş o. Ancak onun gibi biri bu hayranlık ve desteği umursar mı tartışılır.

Dizinin ikinci kitabı Nüva İnsanı Nasıl Yarattı. Kitap, adı üstünde, tüm dinlerde,mitolojilerde, kültürlerde üzerine çok şey söylenegelmiş olan yaratılış konusunu işliyor. Tanrı Pengu’nun yer ile göğü yırtıp dünyayı yaratması; öldükten sonra da bedeninin güneşe, yıldızlara ve aya dönüşmesi; dağ, nehir, göl ve okyanusları, ağaç, ot ve çiçekleri oluşturması; ruhunun ise hayvanlara, kuşlara, balıklara ve böceklere geçmesinden sonra Nüva’nın can sıkıntısından, daha da doğrusu yalnızlıktan insanı yaratmasını konu ediyor. Bu tanrıça yalnızca onu yaratmakla kalmıyor, ona cinsiyet verip dünya var oldukça üreyip çoğalarak ırkının devamlılığını da sağlıyor. Evlilik için kurallar koyan da o. Üstelik “Çöpçatan Tanrıça” olarak anılmak hoşuna gidiyor. Çok mutlu olmalı Nüva, çünkü Çin’de hemen her ailede ismi çocuklara veriliyor.

Kitapların sonlarında, okurların meraklarını besleyebilecekleri başka kaynaklara kolay ulaşabilmeleri için efsanelerde geçen kahramanların Pinyin Sistemi’ne göre Latin harfleriyle yazılmış isimlerinin Türkçe okunuşları verilmiş. Böylece iki yoldan birden araştırma yapılabilir.

Denizi Dolduran Cingvey Kolektif Resimleyen: Liu Xiangvei Çeviren: Zeynep Özge Iğdır Kaynak Çocuk Yayınları, 32 sayfa
Denizi Dolduran Cingvey Kolektif Resimleyen: Liu Xiangvei Çeviren: Zeynep Özge Iğdır Kaynak Çocuk Yayınları, 32 sayfa
Nüva İnsanı Nasıl Yarattı Kolektif Resimleyen: Xu KaiKaynak Çeviren: Zeynep Özge Iğdır Kaynak Çocuk Yayınları, 32 sayfa
Nüva İnsanı Nasıl Yarattı Kolektif Resimleyen: Xu KaiKaynak Çeviren: Zeynep Özge Iğdır Kaynak Çocuk Yayınları, 32 sayfa
Show More