İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Hay şaşkın!

Hay şaşkın!

Ezgi BERK

Tudem Yayınları’nın dilimize kazandırdığı Küçük Filozof serisi, küçük yaş grubundaki okurları, yaşları gereği meraklarını cezbeden temel felsefi sorular üzerinde sıkmadan düşündürüyor. Serinin son iki kitabı da gene gayet mühim iki büyük soruyla ortaya çıkıyor.

Çocuklar soru sorar. “Anne bu ne renk?”; sıkıcı bir misafir ziyareti sırasında, “Baba ne zaman gideceğiz?”; kreşe bırakılırken, “Ne zaman geleceksiniz beni almaya?”; babayla yan yana oturmuş maç izlerken, “Orada kaç kişi var?” Ama en ölümcül çocuk soruları, içinden neden geçen sorulardır.

Çünkü o sorulara hemen cevap verilemez, üzerine düşünmek gerekir. Büyüklerin de her zaman büyük(!) sorunları, çok önemli(!) işleri vardır. Çocukların hayatı ve kendi benliklerini, ailelerini ve içine doğdukları toplumu tanımaya yönelik soruları cevapsız kalır. Hayal meyal hatırlıyorum da… Okula başlamadığıma göre 5 yaşlarında olmalıyım. Babam evde olduğuna göre hafta sonu. Babam televizyondaki maçı seyrediyor, ben de onu taklit ediyorum. Yan yana oturuyoruz. “Baba, aşağıdan geçenler ne?” diye sordum. Babam da “Oynanan maçların skorları.” diye cevapladı sorumu. Gözlerimi kocaman açıp, “Aynı anda bu sahada birkaç maç mı oynanıyor?” soruma ise cevap alamadım. Uzun bir süre aynı sahada dört ya da altı takımın birden futbol oynadığını sandım. Sonra tabii ki işin doğrusunu öğrendim (hâlâ hangi duruma ofsayt dendiğini bilmiyorum ama).

Çocukken sorduğum soruların cevaplarını bulmuş olsam da bir çocuğa verilen yalınlıkta cevaplar almayı özlediğim için olsa gerek, kitapçıların çocuk kitapları bölümleri en severek gezdiğim yerler. İşte beni böyle çocukluk anılarıma götüren kitaplarla da yine bir çocuk kitapları rafında karşılaştım. Tudem’in dilimize kazandırdığı Filozof Çocuk dizisinden Neden Okula Gitmek Zorundayım ve Söyle Baba Neden Beni Seviyorsun adlı iki kitap rafta yan yana durmuş, insanlık tarihi kadar eski, günümüzde sorgulanmayan, üzerine düşünülmeyen iki kadim çocukluk merakını hatırlatıyordu. Delphine Durand’ın sorular kadar sevimli resimleriyle şenlenen kitapların ikisi de çocuğun sorusuyla başlıyor. Söyle Baba Neden Beni Seviyorsun kitabında Filo adlı kahramanımız, bahçeye dökülmüş yaprakları toplayan babasına, “Söylesene baba, beni neden seviyorsun?” diye soruyor. Baba kem küm ettikten sonra zamanının olmadığını söyleyerek çıkıyor işin içinden. Filo’nun macerası da böylece başlıyor. Oyuncağı Zof’un yardımıyla, karşısına çıkan bütün canlılara, nesnelere neden sevildiklerini soruyor Filo. Aldığı cevaplara göre bir çıkarımda bulunuyor ve Filo’yu çok iyi tanıyan oyuncağı Zof, “Hay şaşkın!” diyor ona. Aldığı cevapların aslında ne demek olduğunu açıklıyor Filo’ya. Günün sonunda eve döndüğünde Filo’ya babası ne diyor acaba?

OYUNCAK ZOF

Neden Okula Gitmek Zorundayım adlı kitapta, sorusunu öğretmenine yöneltiyor Filo. “Söylesenize öğretmenim, neden okula gitmek zorundayım?” Öğretmenin beklemediği bir soru bu. Öğretmen meşgul olduğunu söyleyerek Filo ve oyuncağı Zof’u baş başa bırakıyor bu çetin soruyla. Bütün gün okulda karşılarına ne çıkarsa soruyor Filo, neden okula gitmek zorunda olduklarını. Hepsi konumlarına göre cevaplıyor Filo’nun sorusunu. “Hay şaşkın!” diyen Oyuncak Zof’un arkadaşlığı ve yol göstericiliği gene her adımda varlığını gösteriyor. Günün sonunda öğretmeni ne diyor acaba Filo’ya?

Kaç yaşında olursak olalım, soru sormanın ne kadar değerli ve ufuk açıcı olduğunu hatırladım Filo’yla beraber. Umarım hepimizin bir gün “Hay şaşkın!” diyen bir oyuncağı ya da iç sesi olur. Belki de büyüklerin içimizdeki çocuk dedikleri, böyle bir şeydir…

Neden Okula Gitmek Zorundayım? Oscar Brenifier Resimleyen: Delphine Durand Çeviren: Müge Erel Tudem Yayınları, 28 sayfa
Neden Okula Gitmek Zorundayım? Oscar Brenifier Resimleyen: Delphine Durand Çeviren: Müge Erel Tudem Yayınları, 28 sayfa
Söyle Baba Beni Neden Seviyorsun? Oscar Brenifier Resimleyen: Delphine Duran Çeviren: Sibil Çekmen Tudem Yayınları, 28 sayfa
Söyle Baba Beni Neden Seviyorsun? Oscar Brenifier Resimleyen: Delphine Duran Çeviren: Sibil Çekmen Tudem Yayınları, 28 sayfa
Show More