İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Bu kitaptaki hiç kimse normal değil!

Holly Goldberg Sloan’ın New York Times Çok Satanlar listesine giren kitabı Mucizeleri Saymak, 12 yaşındaki dâhi Willow Chance’in hayatını anlatıyor. Botanik bilimine kafayı takmış ve erken yaşta öksüz kalmış bu küçük kız, dokunduğu hayatları bir mucize gibi değiştiriyor.

Emel ALTAY

Yazar gibi yapalım, en sonda söyleyeceğimizi baştan söyleyiverelim; bu kitaptaki hiç kimse normal değil. En başta da, botanik bilimine kafayı takmış 12 yaşındaki dâhi Willow Chance. “Yaşama ait ne varsa hepsini bir bahçede görmek mümkün,” diyen bir çocuk ne kadar normal olabilir? Peki, görevi ona ve onun gibi çocuklara danışmanlık yapmak olan ama kendine bir hayat kurmaktan âciz Dell Duke? Dâhi kızımız Willow nokta atışı yapıyor: Dell Duke kötü biri değil, sadece “biri” olma konusunda kötü.Ya Mutlu Ojeli Tırnaklar Manikür Salonu’nun sahibi Bayan Pattie Nguyen? En sevdiği sözcük “geçici” olan Pattie. Hayatını oje kokuları arasında geçiren bu kadın için Willow’un tespitine katılmamak mümkün değil. “Ojeden daha geçici ne var ki hayatta?” 14 yaşında ama çok az yetişkinde bulunan bir özgüvene sahip Mai Nguyen ve sanatsal becerisi gelişmiş ama topluma uyumsuz ve huysuz abisi Quang-ha ile acayipler kadromuz tamamlanıyor.

DANS EDEN IŞIKLAR

Bu kadroda Willow Chance’in anne babası eksik bir tek. Onlar da zaten daha kitabın ilk sayfalarında elim bir kazayla aramızdan ayrıldıkları için bu normal. Eksikliklerini hissederek devam edeceğiz yazımıza ki Mucizeleri Saymak’ın yazarı Holly Goldberg Sloan’ın da yaptığı tam olarak bu. Dünya tatlısı bir küçük kızın arkadaşları ve danışmanıyla dondurma yiyerek geçirdiği güneşli bir günle başlıyor anlatacaklarına. Sonra hiç vakit kaybetmeden, büyük bir kayıpla yüzleştiriyor bizi. Kayıp, hepimizin kaybı oluyor kolaylıkla. Sonrasında Pattie gibi, Willow’u iyilik meleği olarak kabul eden taksi şoförü Jairo Hernandez gibi, sorunlu danışman Dell Duke gibi biz de kol kanat geriyoruz bu küçük dâhiye. Başarıyla kurgulanmış, karakterleri ve olaylarıyla empati yaratmada hiç sorun yaşamayan bir kitap Mucizeleri Saymak. Hayata dair bilgece laflar da var içinde, gülümseten espriler de. Dell’in evini hâle yola koymak için seferber olan Nguyen ailesiyle Willow’un çabasında öyle güzel metaforlar saklı ki! Çatı penceresini kapatan gri muşambayı kaldırıp, yerine renk renk içki şişelerini

Mucizeleri Saymak Holly Goldberg Sloan Çeviren: Şiirsel Taş Domingo Yayınları, 328 sayfa
Mucizeleri Saymak
Holly Goldberg Sloan
Çeviren: Şiirsel Taş
Domingo Yayınları, 328 sayfa

dizmek ve evin içinde dans eden kırmızılı yeşilli ışık huzmeleriyle mutlu olmak… “Hayatın derdine tasasına ağız dolusu gülmek,” bundan daha iyi anlatılabilir mi? Willow ve dostları bunu başarıyor. Willow’un 4-5 kişiden oluşan küçük çevresi, 12 yaşında anne babasını kaybedip hayatta bir başına kalmış bu kıza kol kanat gererken onunla birlikte değişiyor. Mucizeleri Saymak’ta değişen sadece insanlar değil; eşyalar, daireler, taştan betondan bahçeler bile değişiyor, bambu ağaçlarıyla, ayçiçekleriyle kaplanıyor. Willow, kelimenin her anlamıyla, dokunduğu hayatlarda çiçekler açtırıyor. Bunun adına yazar “mucize” diyor, benimse “insanlık hâli” diyesim var. Hem de hâllerin en güzelinden, birbirlerinin yaralarını sararken kendileri de iyileşiverenlerden… “Bu dünyada payına düşeni çekmiş gibi duran Nguyen’e kalırsa; zaman, meşguliyet ve bir bardak su her derde deva. O yüzden bana iki bardak su içiriyor.” Kitabın arka kapağında yazdığı gibi; izin verin, Willow Chance size de iyi gelsin.

Show More