İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Kırmızı ringa balığına inanıyorum!

Kırmızı Ringa, adım adım içinde hayat bulacağınız eşsiz bir eser. Ringa balığı süzülüp dururken ben nice öykünün parçasına dönüştüm. Kitabın içinde bir karakter oldum çıktım…

Yazan: Hazal Çamur

Çocuk edebiyatı, gücü hafife alınan ve ülkemizde “çocukça” denerek göz ardı edilen bir tür. Ama Kırmızı Ringa ile bir kez daha gördüm ki yaratıcılığın gerçek anlamıyla yaşadığı, az sayıda daldan biri de kendisi.
Kırmızı Ringa, sadece çocuk kitapları arasında değil, uzun zamandır okuduğum her çeşit kitap arasında en özgün olanlardan biriydi. Çünkü tam 24 sayfa boyunca sadece bir parkı resmederek giden kitap, ancak 25. sayfadan itibaren bize hikâyelerini anlatmaya başlıyor. Evet, hikâyelerini. Çünkü bir kırmızı ringa balığının gezindiği bu kitapta, o kadar çok öykü var ki! Bunların bir kısmı anlatıcı tarafından aktarılsa da geri kalanlar bize bırakılıyor. Yani önce izleyici, sonra okur, en sonundaysa aktif anlatıcı oluveriyoruz!
Bir park dolusu insan hayal edin. İki kitap yaprağına yayılmış, kocaman bir tablo. Siz sayfayı her çevirdiğinizde resimde bir şeyler değişsin. İnsanlar, köpekler, kediler ve kuşlar hareket etsin. Bir de kırmızı bir ringa balığı olsun. Parkta kimsenin varlığından haberdarmış gibi görünmediği şekilde, her sayfada farklı kişilerin yanına süzülsün. İnsanlar yürüsün, düşsün, çocuklar koşsun, sanatçılar flütlerini çalsın, şairler şiirlerini yazsın… Hayat bu yapraklarda öyle bir akıp gitsin ki biz okurlar farkında bile olmadan kendimizi onun bir parçası olarak bulalım. Sanki sayfaları hızlıca çevirsek bir çizgi film gibi hareketlenecekler.
25. sayfadan itibaren bu gördüğümüz kişilerin öyküleri bizlerle buluşmaya başlıyor. Kör sahibini bırakıp bir kedi peşine düşen rehber köpek, başı dönüp yere yığılan mutsuz yaşlı kadın… Kitap bize tam 7 farklı öykü anlatıyor. Hepsi de 24 sayfa boyunca şahit olduğumuz kişi ve olaylar. Yanlarına gidip onları izlediğimiz, öykülerine tanık olduğumuz karakterler. Ama Kırmızı Ringa kitabı, bu özgün fikrini bir adım daha ileri taşımakta kararlı. Öyle ki öykülere başlamadan önce bize Sarıgaga Yayınlarının e-mailini vererek, istersek kendi gördüklerimizin öykülerini gönderebileceğimizi söylüyor! Biz kitabı yeterince yaşamamış, solumamışız gibi bir de bize öykücülük koltuğuna oturtuyor!
Kırmızı Ringa, adım adım içinde hayat bulacağınız eşsiz bir eser. Ringa balığı süzülüp dururken ben nice öykünün parçasına dönüştüm. Kitabın içinde bir karakter oldum çıktım. Üstelik okuru anlatıcı konumuna getirecek kadar da alçakgönüllü ve bir o kadar cömert bir kitap o. Ne diyeyim, Kırmızı Ringa’nın gücüne inanıyorum. Çünkü onu ben de gördüm!

Kırmızı Ringa Gonzalo Moure Resimleyen: Alicia Varela Türkçeleştiren: Bülent Kale Sarıgaga Yayınları, 40 sayfa
Kırmızı Ringa
Gonzalo Moure
Resimleyen: Alicia Varela
Türkçeleştiren: Bülent Kale
Sarıgaga Yayınları, 40 sayfa

 

Show More