İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Eğlenceli bir intikam

Anne babalar çok iyi bilir, sonu asla gelmeyecekmiş gibi, durmadan ama durmadan kurulan tek kelimelik soru cümlelerini: “Niye?”, “Neden?”, “Bu ne?”…

Yazan: Burcu Arman

İletişimi kelimeler yoluyla kurmaya başladıkları andan itibaren, çocuklar, büyük bir iştahla sormaya başlıyor. Anne babalar çok iyi bilir, sonu asla gelmeyecekmiş gibi, durmadan ama durmadan kurulan tek kelimelik soru cümlelerini: “Niye?”, “Neden?”, “Bu ne?”… Ebeveynliğin kutsal kuralı “sabır” bu noktada devreye giriyor sanırım. Geçtiğimiz yaz, günde kaç defa “Niye?” diye sorulabileceğini test eden Ali’yle iki gün geçirdik. Dünya, iki buçuk yaşındaki Ali için mükemmel şekilli bir soru işareti. Ebeveynleri Seda ile Ufuk’un göreviyse o soru işaretinin içini doldurmak, aynı mükemmelliğe yaraşır şekilde. Sabır ve yaratıcılık tam olarak burada devreye giriyor. Kıvrak zekâlı ebeveynler, mümkün olduğunca, doğrulardan geniş bir dünya kuruyor çocuklarına. M. Banu Aksoy ve Yıldıray Karakiya muhtemelen aynı sebepten, bir gün başka bir yol denemeye karar vermişler. Üç yaşındaki çocukları çilek tohumları ektikleri günün akşamında “Biz bahçeye ne ektik?” diye sormuş. Anın keyfiyle ve ardı sıra uydurdukları cevaplarla ailecek çok eğlenince; bunları bir köşeye not almışlar. Ve sonuç bir kitap olarak çıkmış ortaya.
“Bahçeye ne ektik?” sorusuna kaç çılgın cevap verilebilirin kitabı bu. Yazının başlığındaki intikam da aslında doğru cevap almadığının farkında olan çocuğun taşmamak için zor duran sabrından ileri geliyor. Hipopotam kuyruğu mu, Timsah kakası çiçeği mi, Berber makası çalısı mı? Yok canım, hiçbiri değil. Çocuk da biliyor bunu ama bir türlü hatırlamıyor. Belki de oyun o kadar keyifli ki onun da hatırlayası yok.
Sadece cevapları vermekle kalmıyor anne babası, aynı zamanda ekecekleri tohum büyüdüğü zaman çocuğun üstlenmesi gereken sorumlulukları ya da başına gelecekleri de anlatıyorlar bir bir. Örneğin fildişi ekildiyse onlar topraktan çıktıktan sonra günde yirmi iki kere fırçalamak gerekecek.
Her cevabı ayaklandıran, hayal gücüne renk veren Zeynep Özatalay’ın çizimleri Bahçeye Ne Ektik?’i daha da eğlenceli kılmış. Kitapta eksik denilebilecek tek şey, gerçek cevap bölümünün düz kalması. Bilmiyorum belki çocuğun çilek fidesi cevabından sonra verdiği tepkiyi merak ettiğim için olabilir…

 

 

 

Bahçeye Ne Ektik? M. Banu Aksoy – Yıldıray Karakiya Resimleyen: Zeynep Özatalay Uçanbalık Yayınları, 32 sayfa
Bahçeye Ne Ektik?
M. Banu Aksoy – Yıldıray Karakiya
Resimleyen: Zeynep Özatalay
Uçanbalık Yayınları, 32 sayfa
Show More