İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Köstebek de bir yoldaş olabilir

Geleceği kim merak etmez… Gelin, genç kurt Lukas’ın kendini keşfetme yolculuğundaki tatlı deneyimlerinden biz de faydalanalım.

Nihan Bora Sapmaz

Bir çocuk için sorgulamanın erken yaşta başlaması epey kıymetli olsa gerek. Henüz kendini keşfetmenin çok başında olan bir bireye “Hadi hayal et,” ya da “Hadi biraz geleceğini düşün,” diyemeyeceğimize göre… Düşünsenize, aniden çocuğunuz size, “Az önce düşünüyordum da… Merak ettim, kimim ben? Geleceğim nasıl olacak?” diye soruyor.
Tudem Yayınlarından çıkan, Olivier de Solminihac’ın yazıp Damla Kellecioğlu’nun Türkçeye kazandırdığı Neye Benzer Gelecek, Junko Nakamura’nın minimal çizimleriyle hayat bulmuş. Solminihac, henüz hayatının baharına bile yaklaşmayan genç kurt Lukas üzerinden, biz yetişkinlere dev bir yaşam dersi veriyor. Çocukların en güzel hikâyeleri hak ettiğini düşündüğünü kanıtlamak istercesine yollara düşüyor Solminihac. Yollardaki yabancı ve şaşırtıcı şeyler ise onun ilhamı oluyor.
Lukas’ın sekiz yaşına bastığı gün, onun için önceki doğum günlerinden epey farklı gerçekleşir. Rutin her şey yapılır; pasta kesilir, fotoğraflar çekilir ama Lukas o yıl bir başka hissediyordur. Bu his, onu önce ormanda sonra da kendi içinde önemli bir yolculuğa çıkarır. Kim olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini merak eder; deneyimleri onu en nahif şekliyle hayata hazırlamaya başlar.
Lukas da bu sorularla ormana doğru yola çıkar. Yolda önce “astrolog kuzu” ile karşılaşır. Kuzu, onun aklını karıştırmaktan başka bir şey yapmaz. Lukas, dönüş yolunu kaybettiği için geceyi ormanda geçirir. Ertesi gün “toplumbilimci tilki” ile yolu kesişir. Fakat onun da kehanetlerinden hızla uzaklaşır. Bir gece daha ormanda geçer. “Kötümser baykuşlar” ise bir sonraki günün felaketidir. Fakat Lukas’ın yüreğine su serpen “sabah köstebeği” bu yolculuğa noktayı koyar.
Bu hikâyedeki tüm o “değişik” hayvanlar, hayatımız boyunca karşımıza çıkan insanların bir benzeri esasında. Mühim olan, kendi yolculuğumuzda tıpkı buradaki köstebek gibi bizi anlayacak, bize yol gösterecek yoldaşlar bulmak.

 

 

 

Neye Benzer Gelecek
Olivier de Solminihac
Resimleyen: Junko Nakamura
Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu
Tudem Yayınları, 48 sayfa
Show More