İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Biri daha iyi olmak zorunda mı?

Kedici misiniz? Köpekçi mi?

Yazan:Burcu Arman

Şu hayatta her şeyin bir genellemeden yola çıkarak, seçimmiş gibi sunulması zorlayıcı bir yaşam şekli. Kahveyi sütlü içenler sade içenlere, yaz mevsimi sevenler kış mevsimi sevenlere, kedi sevenler köpek sevenlere karşıymış gibi. Ya birini ya diğerini seçmek zorundaymışsın gibi… Linda Joy Singleton’ı Kedi Daha İyidir diye bir kitap yazma fikrini verenlerden biri de bu düşüncedir belki. Zira kedisi olan “kedici”, köpeği olan “köpekçidir” sıklıkla. Peki, öyle midir? Kedi sahipleri onların uysal, genelde fazla bakım istemeyen hâllerini mi sever? Köpek sahipleriyse sözlerini dinleyen, kendini sevdiren köpek hâllerini? İkisiyle de aynı evde yaşayanlar? İşte o müthiş dengenin kurulduğu yerler, o evlerdir sevgili okurlar. Singleton buna atıfta bulunan bir öykü yazmış aslında. Başroldeki kedi, onunla aynı anda köpek evlat edinen sahibine bunu neden yapmaması gerektiğini anlatıyor. Neden kedilerin daha fazla sevilmesi gerektiğini… Kendi kendini eğlendiren,
köpekler gibi bir şeyler atıp tutmaya ihtiyaç duymayan bir hayvandır o sonuçta. Onlar gibi havlamaz, hırlamaz. mırıl mırıl müzik gibi sesler çıkarır. O yüzden “kedi köpekten daha iyidir,” der sürekli kedi. Ve sonunda aslında ikisinin bir arada olmasının da huzur veriyor olabileceği mesajı verilir.

Singleton, kedi üzerinden ötekileştirmeye, kendini diğerlerinden üstün görmeye dair mesajlar veriyor. Tabii bunu çocukların en iyi anlayabileceği kıskançlık hissini temel alarak yapıyor. Aslında mevzuyu olumsuzlayarak sonunda asıl çıkarıma varılma tekniği, sevilen ve etkili bir anlatım yöntemidir. Ama burada, çıkarımın nasıl ya da hangi anda verildiği, dolayısıyla okuru tam olarak istenen mesajı anlamasının önemi malum. Kedi Daha İyidir de bu geçiş oldukça zayıf. Kedi bir an yalnızlık duygusuyla aslında köpeğin de iyi olabileceği kararını veriverir.

Hitap ettiği yaş grubu düşünülürse çocuğun tüm eğlencesiyle yalnızca kedinin köpekten iyi olabileceği gibi bir kanıya varması pek de zor değil… Her iki hayvan cinsini sevenler için eğlenceli ama örneğin köpek fobisi ya da köpekle ilişkileri çok da iyi olmayan çocuklar için tek yönlü bir bakış açısı olabileceği kanaatindeyim. Tüm bunları görmezden gelirsek muhtemelen onları güldürecek hayli komik anları barındıran neşeli bir kitap.

 

 

 

Kedi Daha İyidir
Linda Joy Singleton
Resimleyen: Jorge Martin
Türkçeleştiren: Özge Güneş Koçkaya
Mikado Yayınları, 24 sayfa

 

 

Show More