İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Mutluluk nedir?

Bu kitabı okuyup seyrettiğinde, bir tilkinin kuyruğunun, güneş gibi, tatlı tatlı yüzünü okşadığını hissediyor insan. Öyle huzurlu, öyle rahat bir akışı var ki…

Yazan: Melek Özlem Sezer

Bugün mutluluk, yemediğin bir çöreğin kremasının ağzına akması gibi… Bir resme bakıp, hayatında sarının eksikliğini telaşlı bir neşeyle fark etmen ve turuncuyu iliklerine kadar hissetmen gibi… Bir kitabı eline almak değil, o kitabın seni elinden tutup içine çekmesi gibi… O kitabın yaratılması ve sana ulaşmasını sağlayan herkese delice sarılmak istemen gibi… Bugün mutluluk, bir tilki!

Bu kitabı okuyup seyrettiğinde, bir tilkinin kuyruğunun, güneş gibi, tatlı tatlı yüzünü okşadığını hissediyor insan. Öyle huzurlu, öyle rahat bir akışı var ki… Üstelik bunu yaparken çok zor olan şeyleri, ustaca, göze sokmadan birleştiriyor: Farklı bir estetiği, yormadan verdiği, her ayrıntıya yayılmış ince esprileri, düş gücüyle gerçekçiliğin enfes bileşimini, şiiri ve bilgeliği.

Her milimetresi özenle hazırlanmış bir kitap armağan etmiş bize Hippo. Ve bu kitabın ruhuna çok yakışan bir yayıncılık anlayışıyla künyeyi arkaya koymuş. İyi ki de öyle yapmış, çünkü bu kitap bir ırmak ve onunla akarken iki duyguyu aynı anda yaşıyor insan: Hiç durmadan akmak ve olabildiğince durmak. Çünkü ayrıntılardaki esprileri keşfetmek, bütünlük duygusunu hiç zedelemeyen çok parçalı resimlerde uzun uzadıya vakit geçirmek; bu sırada grafik tasarımdaki zekâ ataklarına hayranlıkla bakarken derin bir nefes almak, bazen öyküde oyalanmak bazen de sözcükleri resim gibi algılayıp o sayfada kendine bambaşka hayatlar kurmak arzusu öyle güzel ki!

Keşke hep birlikte bakabilsek bu enfes ve aynı zamanda çocuk yayıncılığı açısından alabildiğine bereketli düşünme zemini oluşturan kitaba. İşte o zaman saatlerce sohbet eder ve kendi alanımızda yapacaklarımız için enerjimizi yükseltmiş olarak koşmaya başlardık. Eminim ki bu engin kitap herkese ayrıca kişisel bir serüven yaşatacaktır. Kitap bir çocuğun bir tilkiyle arkadaşlığını anlatıyor, diyebilirim ama o aynı zamanda o kadar çok, o kadar hayata dair şeyler söylüyor ki… Ve “Mutluluk bir tilki!” demek için çağırıyor gözlerine güneş tozları serpilsin isteyen herkesi.

Mutluluk Bir Tilkidir
Evelina Daciūtė
Resimleyen: Ausra Kiudulaite
Türkçeleştiren: Lora Sarı
Hippo Kitap, 48 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More