İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

En iyi sen, sensin!

“Benden bir tane daha yok.”

Yazan: Burcu Arman

Sizi bilmiyorum ama ben hayatım boyunca -daha doğrusu ilk 30 yılı boyunca- sürekli “dahası”nın geleceği günü bekledim: Yedi olunca herkes gibi okula başlayabileceğim, 10 olunca sokakta daha fazla oynayabileceğim, 18’de ehliyet alabileceğim… diye devam eden bir “seviye atlama” ifadesiydi benim için yaş. Çünkü çocuklara söylenen “sen anlamazsın”, “senin yaşın yetmez” gibi cümlelerin, beni ne kadar hırslandırdığını net bir şekilde bugün bile hatırlıyorum. Tıpkı Armadillo Armin gibi.

Armin iyi bir yüzücü olsa da ancak büyüyünce kuzenleri gibi şampiyon olabileceğini; bahçe kazması ya da cam silmesi için yeterince büyük ama halat oyunu içinse yeterince güçlü olmadığı sürekli yüzüne vurulduğu için biliyordu. Bu yüzden ne yaparsa yapsın bir şeylere yetişmek için büyümesi gerekiyordu. Hem de hemen! Ah Armin!

Söylene söylene gezerken ormanda Pohpoh kuşuyla karşılaşır Armin. Kuş, kafiyelerle konuşan bir Alaaddin cinidir adeta. Ama işi gücü, varsa yoksa pohpohlamaktır. Önce Armin’in var olan özelliklerini görmesini sağlar. Buraya kadar her şey mantıklıdır aslında. Olması gerektiği gibi, aslında neler yapabileceğini fark eder Armin. Ama bu yetmez. Açgözlülüğüne yenik düşer ve Pohpoh kuşunun sınırsız övgü kapasitesinden sonuna kadar yararlanmak ister. Ve bunları dinlerken şişer de şişer! Kocaman bir Armadillo oluverir. Artık büyümüş olmanın mutluluğuyla eve dönerken, cüssesinden ötürü yaşadığı bin bir zorluğu görmezden gelir. Eve döndüğünde mutlulukla karşılanacağını, kendini ispatlamış sayılacağını düşünürken, devasa gövdesiyle herkesi korkutur… üstelik hiç de tahmin ettiği kadar kullanışlı bir bedene sahip olmadığını anlar. Neyse ki hikâyemizin sonunda Armin doğru yolu bulur: “Benden bir tane daha yok.”

Bugün sosyal medyada, yeni metinlerde, kitapların çoğunda bu mesajın yetişkinlere verildiği bir dönemdeyiz. Bu yalnızca yüzeysel olarak kendini sevmek değil, kendini bilmek mesajı aslında. Ne olduğunu bilmek yalnızca. Ve belki çocuklara bunu öğreterek daha mutlu yetişkinler olmalarını sağlamak…

Öykünün yazarı Gözde Aral Ocak, karakterlerinden baba olanına ev işlerini yaptırarak, yıkılması gereken tabulardan birini daha hedef almış hikâyesinde. İyi ki… Bununla birlikte Ceyhun Şen meraklı gözlerden kaçmayan bir illüstratör ve kitabın ruhunun, onun çizimlerinden geçerek canlanması kesinlikle keyifli bir manzara yaratmış.

Bir Armadillo Hikâyesi
Gözde Aral Ocak
Resimleyen: Ceyhun Şen
Paraşüt Kitap, 32 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More