İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Düşmanın içinde saklı olan dost

Oliver Scherz, ön yargı kalıpları yıkıldığında, emek ve karşılıklı güvenle oluşabilecek dostluğun resmini çizmiş.

Yazan: Özlem Toprak

Çocukluğumuzun ilk kurallarından biri yabancılarla konuşmamaktır. Aileler, korumacı bir iç güdüyle iyiyi ve kötüyü öğretmeye, çocuğu tehlikeler karşısında uyarmaya çalışır. Bu, dost ve düşman ikilemi hayat boyu sürer. Ama ya düşman diye kodlanan, en yakınımız olma gücüne sahipse… Oliver Scherz’in Bambaşka Bir Dost kitabı işte tam da bu beklenmedik, eşine az rastlanır ihtimali anlatıyor. Kuraldışı Yayınları etiketiyle büyük boy, kuşe kâğıda özenli bir baskıyla çıkan kitap, minik okurları, öncelikle ödüllü illüstratör Barbara Scholz’un sıcacık çizimleriyle büyüleyecek. Sayfalara boydan boya yayılan çizimler, kitabı eline alanı ormanın derinliklerine götürüyor. Burada doğaları gereği birbirine düşman olarak yetişen iki hayvanla, baş kahramanlarımız sincap Habbi ve kurt Yaruk’la tanışıyoruz. Afacan ve keşfetmeye meraklı Habbi’nin bildik sincap beslenme yollarının dışına çıkmasıyla yolları kesişen iki hayvan, Habbi’nin, bacağı taşlara sıkışmış kurdu bir başına bırakmayıp kurtarmasıyla sıra dışı bir dostluğun temelini atıyor. Habbi, korkusunu yenerek Yaruk’a yardım ederken, Yaruk da bir hamlede yiyebileceği bir sincapta sevgi ve güveni keşfediyor.

FARKLIYI FARKIYLA SEVMEK
Selen Akhuy’un çevirisiyle yayınlanan kitap, sürükleyici kurgusu, yalın dili ve sıcacık, yer yer mizah dolu diyaloglarıyla dikkat çekiyor. Sincap Habbi, kilerden çaldığı ve yanak ceplerine doluşturduğu mantar, böğürtlen ve cevizlerle kurdu beslemeye kalktığında gülümsemeden edemiyoruz. Yaralı olduğu için kendini çaresiz hisseden ve ailesinin yanına dönemeyen Yaruk’u eğlendirmek isteyen Habbi’nin göz kapaklarını kısıp kesici dişlerini göstererek “Kaçmazsan yerim seni,” deyişi üzerine Yaruk’un gülmekten yuvarlanmaya başlaması da içimizi ısıtıyor. Oliver Scherz, ön yargı kalıpları yıkıldığında, emek ve karşılıklı güvenle oluşabilecek dostluğun resmini çizmiş. Buradaki asıl mucize ise Habbi ve Yaruk’un yetişme tarzlarından var oluşlarına bütün farklarını görüp bu farklarla birbirlerini sevmeleri. Sahici bir dostluğun yargılamadan anlayış geliştirmek ve koşulsuz güvenmek anlamına geldiğini vurgulayan Scherz, bu önemli mesajları asla didaktik bir dile kaymadan veriyor. Habbi, Yaruk’un cesaretini kanıtlamak için babası tarafından uçurumdan atlamaya zorlandığı hikâyeden çok etkilenerek “Senin işin iş! Baban uçurumdan atlayabileceğine inanıyor! Benim ormana gitme iznim bile yok!” diyor.
Yaruk ise bu sevimli varlığın sevgisinden etkilenerek içindeki yumuşak yanı keşfediyor. Sonunda Habbi biraz Yaruk, Yaruk da biraz Habbi oluyor. Sağlam dostluklarda da hep olduğu gibi…

ÇOCUK BAKIŞ AÇISIYLA YAZMAK
Oliver Scherz’in, yine Barbara Scholz işbirliğiyle çıkmış ve Türkçede Kuraldışı Yayınları tarafından kazandırılmış Bu Fil Afrika’ya Gitmek İstiyor başlıklı bir kitabı daha bulunuyor. Hayvanat bahçesinden kaçan ve nerede olduğunu bile bilmediği Afrika’da ailesini ziyaret etmek isteyen bir filin macerasını anlatan yazar, pencerelerini tıklatan fil eşliğinde yola koyulan Joscha ve Marie eşliğinde yine yoldaşlığın kıymetini anımsatıyor.
1974’te Essen’de doğan ve hâlen ailesiyle birlikte Berlin’de yaşayan Oliver Scherz, çocuk kitabı yazarı kimliği dışında tiyatro oyuncusu olarak da tanınıyor.
Çocuklar için yazmaya kızının doğumuyla birlikte başlayan yazar, çocukların hayal gücü, samimiyeti ve yaşama coşkusunu yansıtmaya özen gösteriyor. Bu bakış açısı da birbirinden özgün konuların ve unutulmaz kahramanların ortaya çıkmasında kuşkusuz büyük bir role sahip.
Yaruk ve Habbi’nin bu beklenmedik ve inanması güç dostluğu, sadece kendilerini değil başta aileleri olmak üzere bütün orman ahalisini derinden etkiliyor. Yazar, bu şekilde yine altını kalın çizgilerle çizmeden insan iradesinin toplumu nasıl dönüştürebileceğini de gösteriyor okura. Doğal hayata, sincap ve kurt başta olmak üzere vahşi doğanın canlılarına dair edindiğimiz bilgiler de cabası.
Ormanın kalbine ve birbirini sevmeyi keşfedenlerin kalbine yapılan bu yolculuk kolay kolay akıldan çıkmayacak. Haydi hep beraber Habbi ve Yaruk’un peşine takılalım!

Bambaşka Bir Dost
Oliver Scherz
Resimleyen: Barbara Scholz
Türkçeleştiren: Selen Akhuy
Kuraldışı Yayınları, 128 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More