İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Bazı oyunların hem bedeli hem de sürprizi var!

Biri henüz okumayı sökmemiş, öteki ergenliğe adım atmış iki kardeşin, olağan büyüme hâllerinden çekişmeli, muzır ve sevgi dolu bir kesit.

Yazan: Itır Yıldız

“Çocuk gözünden bakmak” tabirini kullanırken esas aldığımız unsurlar neler? Hayalgücü mü; çocukların şaşırma, merak etme, oyun kurma becerilerini yansıtabilme yeteneği mi; hayatın erken dönemine dair korku, öfke, yalnızlık, sevme-sevilme ihtiyacının dile getiriliş şekli mi? Kırılan Saatin Hiç de Hüzünlü Olmayan Hikâyesi ya da Uzayda Nasıl Çay İçilir? kitabının başkarakteri, hiç kuşkusuz çevrenizdeki çocuklardan biri. Siz çocuklara yönelik bir hikâyeden beklentilerinizi tartadurun, o pat diye başlıyor anlatmaya. Yetişkin gözlüğünüzü ister takın ister çıkarın, bu isimsiz ve geveze anlatıcı, sizi akranı belliyor ve kâh bir odadan diğerine sürükleyip kâh abisini çekiştirerek sizi oracıkta mevzuya dâhil ediyor.

Olcay Mağden Ünal’ın yazdığı ve Merve Doğruer’in resimlediği hikâye, biri henüz okumayı sökmemiş, öteki ergenliğe adım atmış iki kardeşin olağan büyüme hâllerinden bir kesit.

Büyük kardeşin artık kulağından eksik etmediği bir kulaklığı ve değişen ilgi alanları var. Dilinden düşürmediği bir çift kahverengi göz ve mahremiyet isteği. Tabii, biz küçük kardeşin yalancısıyız: Israrlı ve cazip oyun davetleri, yüzüne kapılar kapatılarak reddediliyor. Muhteşem sanatı, en yeni şarkıları, legolarla yarattığı uzay üssü bile fayda etmiyor. Ama o da ne? Bir gol kralının yalnızlık çektiği, canının sıkıldığı nerede görülmüş! Ancak bazı oyunların bir bedeli var. İşte burada olayların başına dönüyoruz.

Kardeş çekişmesinden kardeş kollamasına uzanan hikâyeyi, yazar birinci tekil anlatımla kaleme almış. Tüm olan biten, abisini “1 su bardağı çokbilmiş, 2 tatlı kaşığı ukala ve de oda sıcaklığında 1 geveze,” diye tarif eden, bir başka çokbilmiş ve gevezenin yani küçük kardeşin yer yer kafiyeli, komik üslubuyla dile getiriliyor. Bu üslup, çizimlerle de destekleniyor. Hatta bazı yerlerde çizimlerin, anlatımdaki eğlenceli tavrı direkt üstlendiği söylenebilir. Çocukların abartarak anlatmaya meyilli yanına hitap eden, onların zihninden fırlamış izlenimi veren sahnelerle, tüm kitapta yalnızca bir iki yerde karşınıza çıkan yetişkinlere özgü ifadeler böylece daha az görünür kılınmış oluyor. Çınar Yayınları tarafından basılan, editörlüğünü Burcu Arman’ın üstlendiği bu muzır ve sevgi dolu kitabın geliriyse Koruncuk Vakfı’na bağışlanıyor.

Kırılan Saatin Hiç de Hüzünlü
Olmayan Hikâyesi ya da
Uzayda Nasıl Çay İçilir?
Olcay Mağden Ünal
Resimleyen: Merve Doğruer
Çınar Yayınları, 40 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More