İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Merhaba

2021’i geride bıraktık. Zorlu bir yıldı, hafızalarda iyi bir yer edinmeyeceğini düşünmek yanlış olmaz. Ancak biz bunu bir yana bırakıp İyi Kitap ne yapmış 2021’de, ona odaklanalım.

Toplam 10 sayı yayımlamışız geçen yıl. Bunun ilk 6 sayısı, pandemi nedeniyle sadece dijital ortamda buluşabilmiş okuruyla. 10 sayıda, toplam 220 kitaba yer vermişiz sayfalarımızda. Çocuk ve gençlik edebiyatının güncel örneklerinden derlediğimiz bu kitapların 160’ı başka dillerden çevrilmişken, 60’ı Türkçe kaleme alınmış. Bu 220 kitabı kategorilerine göre sınıflandırdığımızda ise şöyle bir dağılım çıkıyor ortaya: İlk Okuma Kitaplığı 68, Çocuk Kitaplığı 82, Gençlik Kitaplığı 13, Başvuru Kitaplığı 39, Her Yaş/Resimli Kitap 8, Çizgi Roman/Grafik Roman 10. 

2021 yılında kitap eleştiri ve tanıtım yazılarımızın yanı sıra, Doğan Gündüz’ün hazırladığı “Sahaf Dükkânı” köşemiz 10 kez, Gökçe Yavaş Önal’ın yazıp-çizdiği “Anne Bak!” sayfamız 6 kez, Elif Şahin’in hazırladığı “Tavşan Deliği” ve “Aynanın İçinden” söyleşilerimiz de 8 kez yer bulmuş dergimizde. Haziran sayımızda ise “Korsan Yayıncılık” konusunu ele alan dosya çalışmamız, üç yazı ve bir söyleşiyle okurun dikkatine sunulmuş.

Türlü zorluklara rağmen, bizi yalnız bırakmayan okurumuzun desteğini hep yanımızda hissettiğimiz bir yıldı 2021. Yeni yılda da onlardan aldığımız güçle, iyi kitapların izini sürmeye devam edeceğiz.

Safter Korkmaz

 

Show More