Resim yapmanın püf noktaları… – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

Resim yapmanın püf noktaları…

Yaz tatili geldi. Çocuklara bu uzun yaz günlerinde eğlenerek bir şeyler öğrenebilecekleri kitaplar
sunmak önemli. Size tanıtacağımız 3 farklı seri, yaş gruplarına göre ve herkesin ilgisine uygun
konularda resmi sevdirmeyi ve çizim yapmayı öğretmeyi hedefliyor.

Banu BOZDEMİR

Küçükken 62’den tavşan yapmayı öğrendiğimde ne kadar da mutlu olmuştum. Sonra diğer rakam ve harflerle de denedim ama yaptıklarım bir şeye benzemedi. Resmin öncelikle teknik beceri olduğunu söylerdi resim öğretmenimiz. Ve de matematik… Daire, üçgen, kare ve dikdörtgeni kullanarak dünyanın en güzel resmini yapabilirsiniz, derdi.

Şimdi önümde açık duran, Mavibulut Yayınları’ndan çıkmış, “Çocuklar İçin Çizim Teknikleri” başlıklı kitaplara bakıyorum da resim en basit haliyle şekillerden oluşan bir taslak! Kitaplardan birinin başlığı Hayvanlar ve Masal Kahramanları. Bu kitapta bir daire, bir kare ve dikdörtgenle bir palyaço çizmenin mümkün olduğunu görüyoruz. Tabii ayrıntılar sizin hayal gücünüzde ve biraz da boyaların sihrinde saklı. Palyaçoya bir şapka, şapkanın üstüne bir çiçek, gülen bir ağız ve kırmızı bir pantolon çizince resmin içindeki kare ve üçgenlerin silinip gittiğini görüyorsunuz. Üstelik sadece palyaço değil, kitapta bir sürü kahraman var. Korsanlar, prens ve prensesler, hatta denizkızı ve ejderhalar. Biri kesin hoşunuza gider.

Hazır yaz gelmişken, havalar bu kadar ısınmışken ve tatile girmişken hem çizerek hem boyayarak “Periler Ülkesinde” keyifli zaman geçirmek isterseniz, çizerin aynı adlı kitabını edinmenizi tavsiye ederiz. Curto’nun bu kitabında bir sürü peri var. Mesela sarı saçlı çiçek perisi yapmak için gereken şey daire, eşkenar kare ve dikdörtgen. Taç saçlı peri, hüzün perisi, menekşeler perisi… Hepsi çok güzel ve masalsı; yaz boyu her yeri rengârenk, etrafta uçuşan perilerle doldurmak mümkün.

Kitapları hazırlayan Rosa M. Curto’nun çizim teknikleri üzerine başka kitapları da var. Her konuyla ilgili çizim yapmanın bilgisine ulaşmak mümkün. Altın Kitaplar’dan çıkan “Mevsimler” dizisi yaşanan değişimleri anlatırken, “Nasıl Davranalım” serisi de davranışlar üzerine ince detaylar içeriyor. Curto çocuk dünyasını çizimlerle ifade eden başarılı bir çizer, diğer kitaplarına göz atmak da fayda var.

HAZIR YAZ GELMİŞKEN…
Tabii, yaz için çizim kitapları bunlarla sınırlı değil. Her ressamın, her çizerin farklı bir tarzı var. Mark Bergin’in 1001 Çiçek Kitaplar’dan çıkan “Çizelim Eğlenelim” serisinin Periler ve Deniz Kızları adlı kitabında, çizer önce gözleri ve burnuyla denizkızı Mercan’ın kafasını çizmiş. Sonra boynunda kolyesi, elinde aynasıyla gövdesini… Yani resmini ayrıntılarıyla oluşturmuş. Çizimlerin arasına
serpiştirilmiş küçük bilgiler ise çok keyifli! Bu kitapta bir sürü peri ve denizkızıyla tanışmak mümkün. Çizerin Robotlar ve Uzaylılar, Dinozorlar ve Diğer Tarihöncesi Yaratıklar gibi daha birçok çizim kitabı var. Yani merak ettiğimiz her şeyin çizim tekniğini bu kitaplarda bulabilirsiniz.

Bergin’in “Çizmeyi Öğrenelim” üst başlığıyla sunulmuş olan kitapları ise daha üst yaş grubu için hazırlanmış. Hadi kabaca, çizmeye aşina gençler için diyelim. Bergin, resim çizmeyi öğrenirken ilk kuralın bakmayı ve görmeyi bilmek olduğunu söylüyor. Sürekli bir şeyler karalamak ve o karalamaları desen ve şekillere dönüştürmek de işin püf noktalarından ona göre. Uçaklar kitabı karakalem çalışılmış ve uzun açıklamalar içeriyor. Çizimler karışık ve zor. Ama çizer burada kılavuz çizgileriyle resmi parçalayarak çizme yöntemini anlatıyor. Ortaya çok detaylı ve çeşitli uçak model çizimleri çıkmış. Kamyonlar, Ağaçlar ve Ormanlar, Büyülü Yaratıklar ve Efsanevi Hayvanlar gibi farklı adlarda, farklı konulara göre hazırlanmış olan kitaplar, resim yapmaya meraklı gençleri daha spesifik ilgi alanlarına göre de yakalamayı beceriyor.

Yazın oyun oynamaktan, bilgisayarın başında takılmaktan ve kitap okumaktan sıkılıp bir şeyler çizmeye karar verirseniz, bu kitaplar size kolay resim çizmenin, kendi perinizi ya da denizkızınızı yaratmanın pratik yollarını sunuyor. Ya da kendinize hayvan arkadaşlar da çizebilir, güzel resim çizmenin ilk adımlarını atabilirsiniz. Bir resim defteri, iyi bir gözlem becerisi ve renkli kalemlerle bu yazın en güzel resmini yapabilirsiniz…

Çocuklar İçin Çizim Teknikleri
Periler Ülkesinde
Rosa M. Curto
Çeviren: Fatih Erdoğan
Mavibulut Yayınları, 96 sayfa

Çizmeyi Öğrenelim
Uçaklar
Mark Bergin
Çeviren: Derin Erkan
1001 Çiçek Kitaplar, 32 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve “Sevgilim İstanbul” programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan “Rejans Tarihi” ve “Rejans Yemekleri” kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, “Çevremi Seviyorum” adı altında on iki tane “çevreci”, üç tane fantastik çevre temalı toplam 20 adet çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı “Leylalı Haller” yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, ileri haber, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlere ve festivallere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema atölyeleri düzenliyor.

Yorum yaz