Meşe palamudu deyip geçmeyin! – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

Meşe palamudu deyip geçmeyin!

“Meşe Palamudu Hakkında Neler Biliyorsunuz?”

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Meşe palamudu sevimli bir oyuncak gibidir benim gözümde. Çocukluğumdan beri severim meşe palamutlarını. İsmi bile “neşe” verir. Şayet doğanın koynunda bir gün geçirmişsem, ağaçların arasına karışmışsam günün sonunda cebimde bir meşe palamuduyla dönerim mutlaka eve. Hani şu “Buz Devri (Ice Age)” isimli animasyondaki eski çağ sincabı Scrat kadar olmasa da hayranım meşe palamutlarına. Scrat gibi meşe palamudunun peşine düşüp deliler gibi koşamam tabii. Ama irili ufaklı meşe palamutları toplayıp saklamaya devam ediyorum elbette. Bir de meşe ağacının meyvesi olan meşe palamudunun ne sihirli bir şey olduğunu öğrendim. Lola M. Schaefer ve Adam Schaefer’ın kaleme aldığı Meşe Palamudunun Sihri isimli kitap, meşe palamutlarına ve meşe ağaçlarına hayran olmamı sağladı. Tek bir ağaç ve hatta tek bir tohum neleri değiştiriyormuş meğer? Meşe palamudunun ekosistem içindeki yeri ve değeri ne kadar büyükmüş! Benden size tavsiye: Meşe palamudu deyip geçmeyin!
Ana ve oğul Schaefer’in birlikte ortaya koydukları Meşe Palamudunun Sihri, ekosistem içerisinde adeta bir sihir etkisi yaratan meşe palamudunun sırlarını keşfetmemizi sağlıyor. Tepesindeki örgülü şapkasıyla çok şirin bir görünüme sahip olan bu meyve, ormanların besin zincirinin sihirli anahtarı. Sincaplar ve tavşanlar bayılıyor ona. Toprağa düşen minicik bir meşe palamudu, kocaman bir ağaca dönüşüyor. Sonra bu ağaç kuşlara yuva oluyor. Derken kuşlar, tohumların etrafa yayılmasını ve bir çiçeğe dönüşmesini sağlıyor. Çok fazla sözcük yok bu kitapta. Kitabın tamamı on cümleden oluşuyor. Daha fazlası da gerekmiyor zaten. Frann Preston-Gannon’un şahane illüstrasyonları sayesinde, küçücük meşe palamudunun yaşam döngüsünde nasıl bir mucize yarattığını adım adım, aşama aşama hayretler içerisinde gözlemleme şansına eriyoruz.
Kitabın sonunda TEMA’nın desteğiyle hazırlanan “Meşe Palamudu Hakkında Neler Biliyorsunuz?” başlıklı bir bölüm yer alıyor. Bu bölüm meşe ağacı, meşe palamudu, ekosistem, Türkiye’deki meşe ormanları hakkında çok önemli bilgiler sunuyor. İşte bu bölümde meşe palamudunun sırrına vakıf oluyoruz. Ve kitabın arka kapağını kapatmadan önce “Neler Yapılabilir?” başlığı çıkıyor karşımıza. Burada bireysel olarak doğal yaşam döngüsünün korunmasına nasıl katkıda bulunabileceğimize dair küçücük ama önemli detaylar öğreniyoruz. Binlerce canlıyı koynunda saklayan, onlara yuva olan ormanlar için tek tek her birimizin yapabileceği şeyler olduğunu görüyoruz. Bu arada küçük bir sır: Bu kitabı alarak da bir şey yapmış olacaksınız aslında.

Meşe Palamudunun Sihri Lola M. Schaefer ve Adam Schaefer Resimleyen: Frann Preston-Gannon abm Yayınları, 40 sayfa

Meşe Palamudunun Sihri
Lola M. Schaefer ve Adam Schaefer
Resimleyen: Frann Preston-Gannon
abm Yayınları, 40 sayfa

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. 2018 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Yüksek Lisans Programını tamamladı. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler, hazırladığı dosya konuları ve haberler Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net, isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer, K24, gazeteduvar.com, NewsLab Turkey, Dokuz8Haber, yeni1mecra.com, Medya for Democracy, Dokuz Eylül Gazetesi gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış üç kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. İki buçuk yıl Safranbolu’da yaşadıktan sonra, Eylül 2020’de tekrar İstanbul’a ve Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki görevine geri döndü.

Yorum yaz