İyi Kitap

“Kitaplarımın birçoğu, yara almış çocukluğu konu eder. Bazı durumlar ki çocuklar kendi kendine değiştiremez. Çocukların, suçlunun kendileri değil, koşullar olduğunu anlamalarını önemsiyorum. (…) Suçlu olmadıklarını anladıklarında, durum hakkında konuşmaya başlayabilirler belki de…”

Tanınmış Alman yazar ve çevirmen Mirjam Pressler, Die Welt gazetesine verdiği bir röportajda böyle açıklıyordu kitaplarındaki temel izleklerden birini. Gerek yazdığı gerek çevirdiği kitaplarıyla, başta Alman Gençlik Edebiyatı Özel Ödülü olmak üzere pek çok ödüle değer görülen ve ülkemizde Acı Çikolata, Mucize Torbaları, Kırmızı Bisiklet ve Haydi, Konuş Artık! kitapları ile tanınan Pressler’i 16 Ocak’ta yitirdik. Eserleri, daha nice çocuğun “konuşmaya başlayabilmesine” yardımcı olmaya devam edecek…

* * *

Yarıyıl tatilinin devam ettiği günlerde hazırladığımız Şubat sayımızda, Gianni Rodari’den Sevim Ak’a pek çok değerli kalemin eserlerine farklı açılardan yaklaşan değerlendirmelere yer verdik. Bu kez kapağımızı Kıymet Ergöçen resimledi. Önceki beş sayımızın illüstrasyonları ise teşekkürlerimizi sunduğumuz Zülal Öztürk’e ait.
Keyifli okumalar!

Safter Korkmaz

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1994 yılından bu yana yayıncılık alanında çalışıyor. Pek çok yayınevinde farklı görevlerde bulundu. “Cankurtaran Şövalyeleri İstanbul Dehlizlerinde” adında, Günışığı Kitaplığı’ndan yayınlanmış bir çocuk romanı var. İyi Kitap’ın sorumlu yazı işleri müdürü ve editörü olarak çalışma yaşamına devam ediyor.

Yorum yaz