İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Bazen sorular cevaplardan daha önemlidir!

Bazen sorular cevaplardan daha önemlidir!

G. Mine OLGUN

Ünlü ressam Vermeer’in Kadın ve Mektup adlı eseri başka bir müzeye götürülürken çalındı. Kahramanlarımız ise bu işin peşine düştüler. Dikkat! Bu kitapta, sırrın çözülmesi kadar, nasıl çözüldüğü de önemli!

Pentominoları bilir misiniz? Bir pentomino takımı, on iki parçadan oluşan matematiksel bir oyundur. Bu parçaların her biri en az bir kenarı ortak olan beş kareden oluşur. Dünyanın her yanında matematikçiler pentominolarla, geometri ve sayılar üzerine araştırmalar yapıyorlar. Pentominolar, biraz alıştırmayla bir bulmaca parçası olarak kullanılabilir ve farklı boylarda ve şekillerde binlerce dikdörtgen oluşturacak şekilde bir araya getirilebilirler.

Tablodaki Sır da bir pentomino takımı gibi ayrı ayrı parçalarla başlıyor. Sonunda hepsi bir araya gelecekler. Yazar Blue Balliett okuyucuyu baştan uyarıyor: “İlk başta kolayca yerine oturuyormuş gibi görünen fikirlere kanmayın. Hiçbir yere oturmuyormuş gibi görünen fikirlere de kanmayın. Pentominolar gibi insanlar da sizi şaşırtabilir.” Sonra da açıyor kutuyu, gösteriyor maharetini…

Ilık bir ekim gecesinde Chicago’da bir mahalledeki üç ayrı eve üç imzasız ‘mektup’ gönder iliyor. Mektupta, dünyanın en büyük ressamlarından birine yapılmış
bir haksızlıktan söz ediliyor ve mektubun sahibi yüzyıllardır süregelen bu haksızlığa son vermek için yardım istiyor. Bu sırada okulda çok sevilen sıradışı bir öğretmen olan Bayan Hussey öğrencilerine bir ödev veriyor: “Bana unutamayacağım bir mektup yazın.”

BİR SIRRI PAYLAŞMAK
Çok geçmeden Vermeer’in Kadın ve Mektup adlı tablosu ortadan kayboluyor. Hırsız, bunun hayırlı bir hırsızlık olduğunu, Vermeer’le ilgili bir sırrı açığa çıkarmak için ve sanatçıya yüzyıllardır yapılan haksızlığa -ne olduğunu söyleyemeyeceğim- son vermek için resmi çaldığını söylüyor. Ve tüm ülkede gündeme Vermeer düşüyor.

Şimdiden parçaların kenarlarının ortak olduğuna ikna oldunuz değil mi? Bitmedi! Kahramanlarımız, ikisi de tuhaf tipler olan Petra ve Calder da Bayan Hussey’nin öğrencileri. Ne tesadüf ki, bir sanat müzesine sınıfça yaptıkları bir ziyaret sırasında ‘içinde mektup olan eserleri araştırırlarken’ Kadın ve Mektup hayatlarına giriyor. Evet, Kadın ve Mektup’un çalınmasının kesinlikle onlarla da bir alakası var. Açıklanamayan olaylar ve rastlantılar, dökülen yapraklar gibi Petra ve Calder’ın hayatını sarıyor çünkü.

Kahramanlarımız, çocukça dostlukların en tatlı mezesi olan ‘sır paylaşmak’la tanışıyorlar ve hayalgüçleri ile sezgilerini kullanarak parçaları bir araya getirmeye çalışıyorlar. Hatta daha da ileri gidip, sırrı çözmek -ve resmi kurtarmakiçin kolları sıvıyorlar. Mektup kim tarafından gönderildi? Hırsız kim? Vermeer hakkında söylenenler doğru mu? Bu soruların hepsine tek bir yanıt verilebilir: Olaylar her zaman göründükleri gibi değildir ve bazen sorular cevaplardan daha önemlidir.

Pentominolar, rüyalar, izlekler, mavi M&M’ler, rastlantılar, gizli mektuplar, şifreler ve sanat eseri hırsızlığı… Blue Balliet’in ödüllü kitabı Tablodaki Sır, “Gençler için Da Vinci şifresi” alt başlığıyla sunulmuş, akıl açıcı, aksiyon dolu, ilginç karakterlerle bezenmiş bir macera… Ancak, kitap, benzerlerinden farklı olarak, matematiksel bağlantılar, gizli çizimler, sanat tarihi, 20. yüzyılın başında açıklanamamış olaylar da içeriyor.

Picasso’nun, “Sanat gerçeği söyleyen bir yalandır,” sözünden tutun, sanatın ne olduğuna, bir resme nasıl bakılması gerektiğine kadar birçok entelektüel tartışma hayat buluyor kahramanlar arasında. Hem de hiç korkutucu değil bu tartışmalar. Çocukları zorlamayacakları ve hatta bu konularda zaman zaman kendi kendilerine sordukları soruların cevaplarını bulmada onlara yardımcı olacakları bile söylenebilir. Bu da, yazarın okullarda sanat tarihi dersleri vermiş olmasının bir sonucu olsa gerek.

Tablodaki Sır
Blue Balliett
Resimleyen: Brett Helquist
Çeviren: Kutluhan Kutlu
Altın Kitaplar / 224 sayfa

 

Show More