İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Benim babam kocaman ama uyumak bilmiyor!

Coralie Saudo ve Kris Di Giacomo ortaklığında çıkan, Şirin Etik’in Türkçeleştirdiği Babam Uyumak Bilmiyor çocuklarla beraber, uyku öncesi okumak için harika bir kitap.

Yazan: Nuray Gönülşen

Rollerin tersine döndüğü bir kitap bu! Ne zaman uyku saati gelse, baba uyumak istemiyor. Sorumlu, aklı başında çocuk ise istediği kadar babasına “yarın zinde olman için uyuman gerek,” diye anlatmaya uğraşsın; babanın yanıtı hep aynı: “Hayır, hayır, uyumayacağım işte!”

Anladınız gerisini… Her gece yaşanan uyku öncesi ritüeller; bir masal dahalar, kendi yatağında yatmak istememeler, ışık açık kalsınlar vs. sırasıyla karşımıza çıkıyor. Uyumaya direncin tüm safhaları büyüklerin bakış açısıyla ama bu kez çocuğun ağzından tek tek anlatılıyor. Dahası çizimler de bir çocuğun elinden çıkmış gibi görünüyor. Rol değişimiyle öykülenen benzer kitaplar yok değil, fakat hiçbirinde çizimler böyle çocuksu bir izlenim vermiyor. Tipografi de aynı çizgide tasarlanmış, okurken sanki bir çocuğun eğri büğrü yazım tarzına şahit oluyoruz.
Kitaptaki özgün, naif mizah da onu çok farklı bir yere yerleştiriyor. Babanın şapkasını hiç çıkarmadan o kocaman bedeniyle yaptığı yaramazlıklar başlı başına komik. Eşlik eden köpek, fare, kuş gibi canlıları da eklersek, bu resimli kitapta öykü-çizim bütünlüğü açısından bambaşka bir düzeye ulaşıldığını görebiliyoruz.
Kitabın özgün ismi: Benim babam kocaman, çok güçlü. Ama… Burada bir övünme cümlesi var. Babalar çocuklarıyla gurur duyar, övünür ya: “Benim oğlum şöyle, benim kızım şöyle, ama… İşte bir kusurcuğu var, geceleri uyumak bilmiyor” anlamındaki klişe bu kez tersten çocuğun ağzından yazılmış. Çok sevildiği için de babaya kapakta yine o güçlü, o kocaman haliyle yer verilmiş. Fakat Türkiye’de kitabın adı, içeriğini daha iyi aktaran Babam Uyumak Bilmiyor olmuş. Fakat bu sefer de kapak resmiyle kitabın adı arasındaki uyum kaybolmuş. Böylelikle hem kitabın hedef kitlesi olan çocuk için aslında daha çekici olan “benim babam şöyledir böyledir”li başlıktan vazgeçilmiş hem de özgün bir sanatsal nitelik taşıyan kapaktaki çalışma boşa düşmüş. Belki, bu tür değişikliklerde daha sakınımlı davranmakta fayda var.
Babam Uyumak Bilmiyor çocuklarla beraber, uyku öncesi okumak için harika bir kitap. Yaptığı ters psikolojiyle çocukların her gece onları yatıranlara neler çektirdiklerini fark etmelerini sağlamakla kalmıyor, yatağa gitmenin iyi, karanlıktan korkmanın da normal bir şey olduğunu anlatıyor. Bir başka güzelliği de öykünün baba ile oğul arasında geçmesi. Ters psikoloji içerisinde bir ters psikoloji taklasıyla okuyan babalara da çocuklarını yatırmanın onların “görevi” olduğunu hatırlatıyor güzelce.

Babam Uyumak Bilmiyor Coralie Saudo Resimleyen: Kris Di Giacomo Türkçeleştiren: Şirin Etik Uçanbalık Yayınları, 28 sayfa

Babam Uyumak Bilmiyor Coralie Saudo Resimleyen: Kris Di Giacomo Türkçeleştiren: Şirin Etik Uçanbalık Yayınları, 28 sayfa
Babam Uyumak Bilmiyor
Coralie Saudo
Resimleyen: Kris Di Giacomo
Türkçeleştiren: Şirin Etik
Uçanbalık Yayınları, 28 sayfa
Show More