İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Korkaklar da kahraman olur!

Sayfaların tasarımı, metnin içinde vurguyu artırmak için başvurulan yöntemler, bölüm başlıkları ve tabii ki siyah beyaz olmalarına rağmen cıvıl cıvıl gözüken ve de müthiş detaylara sahip çizimlerle birlikte kitap adeta bir çizgi filme dönüşmüş!

Yazan: Olcay Mağden Ünal

Kitap yazmayan kaldı mı? Ya da hayatı roman olmayan? Herkesin kendi dünyasının kahramanı olduğu yenidünya düzeninde, sizin anlatacak enteresan bir öykünüz yok mu? Şöyle muhteşem ya da böyle muhterem değil misiniz? Yahu en azından fena komiksinizdir, o da mı olmadı? On parmağınızda yirmi marifet sıralanmamış mı? Sosyal medya hesaplarınızda adınızın altı boş mu kaldı, bulamadınız mı oraya sıkıştıracak fiyakalı bir meslek? Hiç olmadı birinin annesi, ötekinin beriki de mi sayılmadınız? Yazık…
Neyse ki sizin için hâlâ bir umut var. Korkak Wilf Dünyayı Kurtarıyor kitabının kahramanı Wilf’in de sizden aşağı kalır yanı yok ve öyle bir şey oluyor ki bakın işte onun hakkında bile kitap yazılıyor. Umudunuzu kaybetmeyin, çünkü Wilf’in en önemli özelliği korkması, aslında tek özelliği demek daha yerinde olabilir. O her şeyden korkuyor: Peruklardan, patenlerden, kıvrık bıyıklardan, boğazlı kazaklardan… Üstelik bir de kendi saçındaki kepeklerden ineklerle atlara kadar bir sürü şeye de alerjisi var. Buna rağmen o bile bir şekilde dünyayı kurtarma işini sırtlanıyor. Nasıl mı?
Her şey, Alan ve Pam çiftinin, Wilflerinkinin hemen yanındaki eve taşınmasıyla başlar. Alan epey tuhaf görünüşlü, ufak tefek bir adamdır ve Wilf’i korkudan titretecek bir sürü eşyası vardır. Ancak Wilf’in annesinin endişesi daha büyüktür: Yeni komşularının onların çöp bidonunu kullanmaları! Bu yüzden Wilf gidip onları çaya çağırmalıdır ki annesi konuyu bir şekilde çöp mevzusuna getirebilsin. Wilf’inse bunu yapabilmesinin tek yolu en değerli özel eşyalarını sakladığı ayakkabı kutusundaki Korkularınızdan Nasıl Kurtulursunuz broşürüne danışmaktır. Ne de olsa Alan’ın evinin önünde doldurulmuş bir ördek vardır ve doldurulmuş hayvanlar Wilf’in gerçekten çok korktuğu şeyler listesindedir. Böylece ağzı burnu her daim yapış yapış, hatta biraz da pis olan küçük kız kardeşi Dot’la birlikte yeni komşularının zilini çalar ve Alan’la karşı karşıya gelirler. Alan, Wilf’in tahmininden çok daha ürkütücüdür: Önce roketatarından fırlatmak için Dot’a el koyar, çünkü çocuklardan ve özellikle de bebeklerden tiksinmektedir; sonra da şeytani sığınağında dünyayı yok etme planlarını gerçekleştirmeye çalışır, bunun için geliştirdiği bir “Büyük Silah” bile vardır. Böylece önce Dot’u, sonra dünyayı kurtarma işi Wilf’in omuzlarına yüklenir.
Gelmiş Geçmiş En Muhteşem, En Olağanüstü, En Büyülü Mekanik Uçan Makine Daha İyi Çizilemezdi
Wilf, tüm bu dünyayı kurtarma meselesi sırasında, Alan’ın her istediğini yerine getirmesi için yaptığı ama her nasılsa daha çok kendi kafasına estiği gibi yaşayan robotu Mark III ve asistanı Köpek Kelvin Phillips’le tanışır. Birçok kez Alan’la uğraştığına ve daha kalın çoraplar giymediğine pişman olur ve Alan’ın ürettiği “uçan yaratıkların en görkemlisi, uzun bacaklı çayır sineği şeklindeki” “gelmiş geçmiş en muhteşem, en olağanüstü, en büyülü mekanik uçan makine”yi bile görür.
Kitabın yazarı, Türkiye’de hak ettiği ilginin altında izlendiğini düşündüğüm, en iyi komedi dalında 67. ve 68. Emmy ödüllerinin sahibi Veep dizisinin senaristi Georgia Pritchett. Çizeriyse İngiltere’nin birçok önemli çocuk kitabı yayıncısıyla çalışan Jamie Littler. Her ne kadar yazarın komedi alanındaki üslubunun zenginliği kendini hemen belli etse de çizerin kitaba katkısı yadsınamayacak ölçüde büyük. Sayfaların tasarımı, metnin içinde vurguyu artırmak için başvurulan yöntemler, bölüm başlıkları ve tabii ki siyah beyaz olmalarına rağmen cıvıl cıvıl gözüken ve de müthiş detaylara sahip çizimlerle birlikte kitap adeta bir çizgi filme dönüşmüş.
Orijinal serisinin beşinci kitabı yayımlanan ve henüz bir kitabı Türkçeye çevrilen Korkak Wilf’in bu ilk macerası epey eğlenceli. Sadece Wilf ya da Alan değil, kitabın içindeki yan karakterler de çok komik, özellikle Mark III adlı robot favorim. Belki yazar ortaya olağanüstü nitelikte bir edebi şaheser çıkarmamış ya da kitabın müthiş mesajlarla dolu bir alt metni yok ama çocuklara hızlı ve de keyifli bir okuma sağlayacağı açık. Ayrıca bir de korkularıyla baş etmeleri için sözde yetişkinlere aptalca gelebilecek, ama bence çok yaratıcı yöntemler geliştirmelerine de vesile olabilir. Yani demem o ki bırakın Korkak Wilf’le birlikte dünyayı kurtarırken biraz da eğlensinler. Zaten bu mağdurlar diyarında yeteri kadar saçmalıkla uğraşıyorlar.
Son olarak kısaca kitabın Türkçe baskısına da değinecek olursam, düzeltilmesi gereken birkaç ufak tefek yazım hatası dışında büyük bir soruna rastlamadım. Baskı kalitesi Türkiye standartları için iyi; kapak tasarımı orijinalindeki gibi kullanılmış, ki bu bence yerinde bir tercih olmuş.

Korkak Wilf Dünyayı Kurtarıyor Georgia Pritchett Resimleyen: Jamie Littler Türkçeleştiren: Müge Hestbaek Kırmızıkedi Çocuk, 192 sayfa
Korkak Wilf Dünyayı Kurtarıyor
Georgia Pritchett
Resimleyen: Jamie Littler
Türkçeleştiren: Müge Hestbaek
Kırmızıkedi Çocuk, 192 sayfa
Show More