İyi Kitap

Çocuk ve Gençlik Kitapları Dergisi

Yeşil Şahmeran’ın neye ihtiyacı var?

“Ne kadar az yer içer, kitap okursan, tiyatroya, dansa ne kadar az gidersen, ne kadar az düşünür, sever, şarkı söyler, resim yaparsan o kadar fazla biriktirirsin;ngüvelerin ve tozun yok edeceği hazinen o kadar büyür. Kendin ne kadar azalırsan, varlığın o kadar büyür…”

Yazan: Melek Özlem Sezer

Yeşil Şahmeran Masalı’nın seslendiği çocuklar, bu sözleri ne kadar anlar bilmiyorum ama Marx’tan bir alıntıyla başlamak Nesin Yayınlarına yakışır bir güzellik olmuş. Kitabın arkasında ise “Üretim sınırlı, insan ihtiyaçları ise sınırsızdır,” diyen, genel ekonomi tanımına karşı çıkan bir başka iktisatçıya John K. Galbraith’e selam gönderilmiş ve Ekonomi Kimden Yana? kitabındaki soru, çocuklara uygun şekilde formüle edilmiş:

“İhtiyaçlarımızın sınırsız olduğunu kim fısıldar bize? Hiç gerek duymadığımız şeyleri kim arzulatır? Daha çoğuna sahip olmak için durmadan çalışır, oyunu ve eğlenceyi bir kenara bırakırız. Bu gerçekten gerekli mi diye sormadan…” Derken bir Yeşil Şahmeran bulunmuş, Handan Belivermiş yazmış, Mustafa Delioğlu resimlemiş ve empoze edilip yönlendirilmiş itkilerle iktisat kurmanın masalı çocuklara gayet güzel anlatılmış.

Yeşil Şahmeran tam ayıkladığı Hindistan cevizini keyifle ağzına atacakken, Boncuklu Kertenkele çıkar karşısına. Ardından “Karga ile Tilki” hikâyesini anımsatan bir ego okşamasıyla aptallaştırma çabası başlar. Boncuklu Kertenkele, onun güzelliğini över ha över ve bu güzelliği taçlandırmak gerektiğine inandırır. Narsist duygular yüklenen Şahmeran, Boncuklu Kertenkele’den bir taç almak için hindistan cevizini, yani karnını doyurmasını sağlayacak asıl ihtiyacını feda eder. Sömürü ağına bir kez yakalanınca da ardı ardına saçma bir ihtiyaç daha icat edilecek, Şahmeran’ın boğazından eksilen Kertenkele’nin göbeğinde birikecektir. Ki bir tek gırtlağın hakkını almak elbet ona yetmeyecektir. Peki ya oyunun farkına varan orman halkı ne yapacak, çocukları bu soruyla tanıştırmak için Yeşil Şahmeran Masalı iyi bir kitap.

Yeşil Şahmeran Masalı
Handan Belivermiş
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Nesin Yayınevi, 48 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More