Alfons ve Natali’nin hayalleri eve sığmıyor! – İyi Kitap
İyi Kitap

army bombbts official army bombbangtan bombbts army bomb ver 4bts army bomb ver 3bts army bombbts light stickbts official light stickbts light stick ver 4bts light stick ver 3

Alfons ve Natali’nin hayalleri eve sığmıyor!

Bu iki canavar kardeş, uçsuz bucaksız hayal güçleri sayesinde yedinci kata bir orman sığdırmayı başarıyor.

Yazan: Elif Şahin Hamidi

Daisy Hirst’in “Alfons” serisine bayılmayan yoktur sanırım. Alfons Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil! ve Kitapları Hiç Sevmiyorum Artık! isimli iki kitaptan oluşan seri, Alfons, Tavana Çamur Sıçramış! ile devam ediyor. Bir apartmanın yedinci katındaki küçük dairede yaşayan Alfons ve kardeşi Natali’nin oyunbazlıkları ve hayalbazlıkları hiç sınır tanımıyor. Korona günlerinde, kalabalık şehirlerin orta yerinde, bir apartman dairesine hapsolan herkes, can sıkıntısından patlayan Alfons ve Natali’nin hâlinden anlayacaktır hiç şüphesiz. Onlar bu küçük virüsün yol açtığı salgından muzdarip değil elbette ama dört duvar arasında çok ama çok sıkılıyorlar. Ne var ki can sıkıntısı iyidir, çünkü hayal gücünün sınırlarını genişletir, yaratıcılığı besler. Öyle ki Alfons ve Natali ranzalarını bir uzay mekiğine çeviriyor, tuhaf sesler çıkaran gömme dolabı bir yaratığın mağarası yapıyor, balkondaki saksılarda ayçiçeği büyütüyor. Bu iki canavar kardeş, uçsuz bucaksız hayal güçleri sayesinde
yedinci kata bir orman sığdırmayı bile başarıyor. Tabii hayaller orman olunca kahveler dökülüyor, saksılar kırılıyor ve tavana çamur sıçrıyor. Elbette babalarının sinirleri de tepesine sıçrıyor ve “Evin içinde oynanacak bir oyun değil ki bu!” diye haykırıyor çocuklara. Ardından Natali’nin haklı isyanı geliyor: “Ama bizim evin dışı yok ki…”

Evin dışı olmasa da hayaller bazen eve sığmasa da parklara, bahçelere ve balkonlara rahatlıkla sığıyor. Salgın sürecinde küçücük de olsa bir balkonun, bir bahçenin, bir parkın, bir ağaç gölgesinin ne kadar önemli ve gerekli olduğunun ayırdına vardık bir kez daha. O nedenle Alfons ve Natali gibi apartman dairesinde yaşayan her çocuğun, evlere sığmayan hayallerini sırtlanabilecek parklara, bahçelere ve dahası doğaya ihtiyacı var. Çocuk dünyasını tanıyan, çocuk ruhunu anlayan bir yazar ve çizer olan Daisy Hirst, Alfons, Tavana Çamur Sıçramış! isimli üçüncü kitapla, betona kesen şehirlerde, ev içlerinde büyümek zorunda kalan çocukların can sıkıntısını anlamaya davet ediyor herkesi.

Hirst’in çocuğun gerçekliğini yakalayan basit, yalın çizgileri ve kompozisyonu, sade, samimi içeriği ve üslubu hem küçükleri hem büyükleri Alfons serisine hayran bırakmaya yetiyor. Kitaplarınıza çamur sıçrama riskini göze alarak, kütüphanenizde Alfons ve Natali’ye yer açın derim.

Alfons, Tavana Çamur Sıçramış!
Daisy Hirst
Türkçeleştiren: Esin Pervane
Nesin Yayınevi,
36 sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş!

About The Author

1979 doğumlu. 1998 yılında Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. 2018 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Yüksek Lisans Programını tamamladı. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı ve “yazma” eylemini hep sürdürdü. Kitap değerlendirme yazıları, yazarlarla yaptığı söyleşiler, hazırladığı dosya konuları ve haberler Remzi Kitap Gazetesi, Roman Kahramanları, İyi Kitap, Cumhuriyet Kitap Eki, SoL Kitap Eki, Aydınlık Kitap Eki, Varlık, Tempo Kitap, Arka Kapak, Trip Dergi, Sabitfikir, sabitfikir.com, kulturservisi.com, kitapeki.com, edebiyathaber.net, isimizgucumuzkitap.com, zeroistanbul.com, bilmekvaktidir.com, Ajan Literer, K24, gazeteduvar.com, NewsLab Turkey, Dokuz8Haber, yeni1mecra.com, Medya for Democracy, Dokuz Eylül Gazetesi gibi farklı mecralarda yayınlandı/yayınlanıyor. 2014 yılında Beta Yayınları tarafından yayımlanan Sıradışı Uyumsuz Muhalif: Bir Entelektüeli Yitirmek/Vakur Kayador’un Ardından isimli kitapta, “Hep Vakur ve Hep Yalnızdı” başlıklı yazısıyla yer aldı. Henüz yayımlanmamış üç kolektif kitap çalışmasına katkıda bulundu. Ayrıca Murat Gülsoy’un Nisyan isimli romanıyla ilgili değerlendirme yazısı Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl/Basında Yazılanlar isimli kitapta yer alırken, Ercan Kesal ile Peri Gazozu isimli kitabı üzerine yaptığı söyleşi Aslında isimli kitapta yer aldı. 2015-2018 yılları arasında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Uzman olarak görev yaptı ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda, Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı tezini tamamladı. İnsan Hakları Anabilim Dalı ve İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu Üyeleri arasında yer alıyor. Bir yandan da İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve UNESCO Felsefe ve İnsan Hakları Kürsüsü Bülteni’ni hazırlıyor. İki buçuk yıl Safranbolu’da yaşadıktan sonra, Eylül 2020’de tekrar İstanbul’a ve Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki görevine geri döndü.

Yorum yaz